slovenija

Регион

Словенија ќе организира државна комеморација за жртвите од коронавирусот

А1он
Словенија во недела ќе им оддаде почит на луѓето кои починаа од коронавирусот и ќе им изрази сочувство на нивните семејства на меморијалната церемонија во
Регион

Во Словенија во јануари регистрирани за третина повеќе умрени отколку во јануари 2020 година

А1он
Во Словенија во јануари годинава умреле 2.617 лица, што е за 32,8 проценти повеќе отколку во истиот месец од 2020 година и за 27,5 проценти
Регион

Кацин: Во Словенија до крајот на јуни ќе биде вакцинирано половина население

А1он
Координаторот на процесот за вакцинација во Словенија, Јелко Кацин денеска изјави дека до крајот на јуни половина од населението треба да се вакцинира. Кацин изјави
Регион

Во Словенија потврдена и нигериската мутација на коронавирусот

А1он
По идентификацијата на британската и јужноафриканската мутација на коронавирусот, во Словенија е потврдена и нигериската мутација, јави синоќа приватната телевизија ПОП ТВ. Досега се откриени
Регион

Јанша ја повика ЕК да ја утврди вистинската состојба во Словенија

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша ја повика Европската комисија да испрати работна група во неговата земја за да ја утврди вистинската состојба во областа на демократијата
Регион

Иако бил вакциниран со две дози, словенечки лекар позитивен на коронавирусот по враќањето од Африка

А1он
Словенечки лекар, вработен во Клиничкиот центар во Марибор, повторно се заразил со коронавирус откако претходно бил вакциниран со две дози од вакцината, потврди втората по
Регион

Словенечките кафеанџии бараат од Владата чаре за нивната дејност

А1он
Словенечките угостители, на кои не им е дозволено да работат од октомври поради мерките против ширењето на коронавирусот, преку отворено писмо до Владата побараа брзо
Регион

Таксистите во Љубљана не сакаат да се тестираат на секои 72 часа

А1он
Повеќе од стотина таксисти во Љубљана синоќа возеа низ центарот на градот и о свирење протестираа против одлуката на Владата секои 72 часа да се
Регион

Јанша куртули, владата го „преживеа“ гласањето доверба во Парламентот

А1он
Словенечкиот Парламент вечерва ѝ изгласа доверба на владата на премиерот Јанез Јанша, откако предлогот на опозицијата беше поддржан од само 40 пратеници, што беше за