slovenija

Регион

Пленковиќ и Фон дер Лајен на 1 јануари ќе посетат хрватско-словенечки граничен пункт

А1он
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ, денеска, по завршувањето на 19-та седница на Националниот совет за воведување на еврото како официјална валута во Република Хрватска, соопшти дека
Регион

Од 1 јануари нема да има контроли на 73 премини на Хрватска со Унгарија и Словенија

А1он
Хрватскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Давор Божиновиќ денеска истакна дека од 1 јануари 2023 година ќе се укинат граничните контроли на вкупно 73
Свет

„Фајненшл тајмс“: Словенија планира да изгради гасовод до Унгарија за алжирски плин

А1он
Словенечкиот премиер Роберт Голоб планира да биде изграден гасовод до Унгарија за алжирски гас со цел да и помогне на соседната земја да ја намали
Свет

Словенија донесе закон за деполитизација на јавната телевизија

А1он
Словенците вчера на референдум усвоија закон со цел да се спречат политичките назначувања во јавната телевизија, откако медиумската клима во земјата се влоши за време
Регион

Владејачката словенечка партија престанува да го користи Твитер

А1он
Владејачката словенечка партија Движење за слобода одлучи да престане да го користи Твитер, меѓу другото, бидејќи стравува дека некои политичари би можеле да ја искористат
Свет

Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат

А1он
Петмина „вечни“ градоначалници во Словенија го добија осмиот мандат Љубљана, 21 ноември 2022 (МИА) – На вчерашните локални избори во Словенија, граѓаните повторно гласаа за
Свет

Во словенечкиот Парламент ќе се гласа недоверба на Фајон

А1он
Пратениците во Парламентот на Словенија денеска, на барање на опозицијата, ќе гласаат доверба на министерката за надворешни работи Тања Фајон. Тоа е прв обид за
Свет

Четричлено семејство од Словенија меѓу седумте жртви во пад на хеликоптер во Италија

А1он
Во хеликоптерската несреќа што се случи денеска на југот на Италија, загинаа седум лица, меѓу кои и семејство словенечки туристи, јавија италијанските медиуми. Хеликоптерот исчезна