jansa

Регион

Во Словенија рекордни цени на бензинот и дизелот, Голоб го обвинува Јанша за ситуацијата

А1он
Цените на нафтените деривати во Словенија достигнаа рекордно ниво, и литар бензин на домашните бензински пумпи „Петрол“ чини 1,617 евра, а дизелот 1,817, додека на
Регион

Владата на Јанша со најмала поддршка во анкетите од почетокот на манадатот

А1он
Поддршката за словенечката Влада, предводена од премиерот Јанез Јанша, падна на 27,5 проценти, што е најниско ниво од почетокот на нејзиниот мандат во март минатата
Свет

Сасоли му одговори на Јанша: Словенија не кажува што ќе прави ЕУ со бегалците

А1он
Претседателот на Европски парламент Давид Сасоли ја оспори изјавата на словенечкиот премиер Јанез Јанша дека Европска Унија нема да отвори хуманитарни или миграциски коридори кон
Регион

Јанша направи дипломатски гаф околу Иран, ЕУ се оградува

А1он
Шефот на европската дипломатија, Јосеп Борел, јасно се огради денеска од изјавите на словенечкиот премиер Јанез Јанша, преку кои тој изрази поддршка за опозиционерска иранска
Свет

Орбан: Среќа наша што Словенија ја води ЕУ, а Јанша ја води Словенија

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска во Љубљана, каде што се одржува состанок на премиерите на Вишеградската група (В4), рече дека „имаме среќа што во овие
Регион

Јанша: Демне есенскиот бран, да ја засилиме вакцинацијата

А1он
Словенија во моментов има само 40-на потврдени случаи на Делта-варијантата на коронавирусот, рече денеска словенечкиот премиер Јанез Јанша, додавајќи дека четвртиот бран е неизбежен ако
Македонија

Словенечкото претседателство очекува формални преговори со Скопје и Тирана

А1он
Премиерот на Словенија Јанез Јанша денеска го инаугурираше почетокот на словенечкото претседавање со ЕУ во Љубљана заедно со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер
Регион

Јанша лут поради критиките од Советот на Европа за состојбата со медиумите: Дуња Мијатовиќ шири лажни вести

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша ја обвини комесарката на Советот на Европа за човекови права, Дуња Мијатовиќ за ширење „лажни вести“ затоа што во својот извештај
Свет

Закрепнувањето од пандемијата и Западен Балкан се најголемите европски предизвици, вели Јанша

А1он
Опоравувањето по пандемијата со Ковид-19 и проширувањето на Европската унија кон Западен Балкан се меѓу клучните предизвици на Унијата, изјави денеска словенечкиот премиер Јанез Јанша.
Регион

Оставка на министерката за правда на Словенија откако се скара со премиерот Јанша

А1он
Словенечката министерка за правда, Лилјана Козлович, денеска поднесе оставка поради спорот со премиерот Јанез Јанша, околу двајцата обвинители кои требаше да бидат назначени во новоформираното