Словенечкото претседателство очекува формални преговори со Скопје и Тирана

Од:

Премиерот на Словенија Јанез Јанша денеска го инаугурираше почетокот на словенечкото претседавање со ЕУ во Љубљана заедно со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Двајцата потврдија дека се работи на формален старт на преговори со Северна Македонија и Албанија во наредните шест месеци.

Словенечкиот премиер Јанша изјави дека проширувањето е стратешка цел на Европската Унија и како таква тој очекува дилемите да се решат и да се постигне согласност помеѓу 27-те земји членки на ЕУ за време на претседавањето на неговата земја.

Претседателката фон дер Лајен од своја страна потврди дека ќе се вложат напори од страна на Европската Комисија за постигнување на оваа цел исто така.

-Посветени сме да оствариме напредок во процесот на проширување преку формално отворање на пристапните преговори со Албанија и Северна Македонија, и го поздравувам организирањето на самитот со западен Балкан, изјави шефицата на европската извршна власт.

Овој самит треба да се одржи во Словенија на 6 октомври.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Антиваксерите во Љубљана ја гаѓаа полицијата со запалени факли, а таа возврати со солзавец и водени топови

А1он

Поддршка од Словенија за ЕУ перспективата на Западен Балкан, останатите земји од регионот подготвени да учествуваат во дијалогот за иднината на Европа

А1он

Словенија ќе ја прошири оградата за заштита од мигранти кон Хрватска

Ана Ололовска

Почивалшек: Вработените во државната служба во Словенија мора да се вакцинираат

Ана Ололовска

Словенечкиот Врховен суд и наложи на Владата да ја финансира агенцијата СТА

А1он

ВИДЕО: Антиваксери упаднаа во студио на РТВ Словенија, инцидентот пренесуван во живо

Ана Ололовска