janez jansa

Свет

Словенечката опозиција незадоволна од работата на Владата во првите 100 дена

А1он
Сто дена откако новата словенечка Влада ја презеде функцијата, таа не ги оправда високите очекувања изразени пред парламентарните избори, оценуваат опозициските Словенечка демократска партија (СДС)
Регион

Јанша ги негира „инсинуациите“ дека неговата партија е финансирана од Унгарија

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша денеска се осврна на тврдењата на опозицијата дека неговата партија индиректно се финансира од странство, преку политички мотивирани инвестиции од Унгарија
Регион

Опциите на Голоб и Јанша водат на анкетите во Словенија за парламентарните избори во април

А1он
Движењето Слобода, политичка платформа водена од Роберт Голоб, ќе освои 18.8 отсто од гласовите, а Словенечката демократска партија на сегашниот премиер Јанез Јанша – 17.2
Регион

Јанша: Рускиот претседател не очекуваше толку силен украински отпор и реакција на меѓународната заеденица

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави дека вистински преговори меѓу Москва и Киев ќе има само откако прекинат непријателствата и после прекин на огнот, што според
Регион

Јанша: Ако Киев падне ќе има домино ефект во цела Источна Европа

А1он
Премиерот на Словенија, Јанез Јанша денеска за порталот Еуроактив изјави дека западните држави мора веднаш да го запрат рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи тоа ќе
Регион

Јанша: Проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан е единствената позитивна перспектива за регионот

А1он
Проширувањето на Европската унија (ЕУ) кон Западен Балкан е единствената позитивна перспектива за регионот, што ги намалува причините за спорови и конфликти, изјави словенечкиот премиер
Регион

Јанша им испрати писмо на сите граѓани, ги моли да се вакцинираат

А1он
Словенија ја засилува кампањата за вакцинација против Ковид-19, така што вакцината ќе биде достапна и во скијачките центри, а сите граѓани добија писмо од премиерот