janez jansa

Регион

Јанша тврди Словенија нема проблем со слободата на медиумите, Фон дер Лајен му порача да го врати финансирањето на СТА

А1он
Премиерот Јанез Јанша, на прес-конференцијата по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Брдо кај Крањ, на новинарско прашање, ги отфрли обвинувањата дека Словенија дава лош
Македонија

Премиерите Заев и Јанша и еврокомесарот Вархеји: Нема друга опција освен европски Западен Балкан

А1он
Премиерот Зоран Заев, како дел од неговата програма со активности на Бледскиот стратешки форум, оствари средба со премиерот на Република Словенија Јанез Јанша, во функција
Регион

Словенците на референдум за управување со водите, тест за Владата на Јанша

А1он
Словенците денеска гласаат на референдум за измени во законот за управување со водите во земјата, што претставува тест за Владата на премиерот Јанез Јанша, пренесува
Регион

Објавени детали од нон-пејперот за прекројување на границите на Балканот

А1он
Откако предизвика бура во јавноста, објавен е документот за поделба на Босна и Херцеговина кој го чекаше целиот Балкан. Овој неформален дипломатски документ зборува за
Регион

Ново писмо на словенечките интелектуалци против „авторитарната“ власт на Јанша

А1он
Со ново, трето писмо испратено до словенечката јавност, интелектуалци од лево-либерална оринетација, поголемиот број универзитетски професори, а некои и поранешни министри, предупредуваат на „авторитаризамот“ и
Свет

Јанша: Словенија во борба против последната третина од епидемијата

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави денеска пред пратениците дека земјата е во голема борба со последната третина од епидемијата на Ковид-19, по што ќе следува
Регион

Во Словенија отворена истрага по објавувањето на аферата во Владата на Јанша со набавката на медицинска опрема

А1он
Националното биро за истраги на Словенија официјално отвори истрага по објавените снимени разговори и документи, со кои според дел од медиумите се фрла голем сомнеж
Спорт

Јанша: Препораките на СЗО за пандемија од Ковид-19 не беа доволни за УЕФА

А1он
Словенечкиот премиер Јанез Јанша излезе во јавноста со остра критика за својот сонародник и претседател на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА), Александар Чеферин. Според Јанша, УЕФА