planinar

Македонија

76-годишен скопјанец е планинарот кој почина на Пелистер, потврди МВР

МВР го потврди идентитетот на починатиот планинар на Пелистер. Се работи за скопјанецот С.А. (76) за кој се верува дека починал од срцев удар на
Свет

Жена падна од карпа во национален парк: Спасен партнерот, немаше помош за неа

А1он
Слободното качување предизвикува зависност, но може да биде многу опасно. Другата страна на таа спортска активност се покажа во крајно трагичниот исход минатиот викенд во
Свет

Човечки останки пронајдени во планинската област каде што исчезна актерот Џулијан Сендс

А1он
Планинарите пронашле човечки останки во планинската област во Јужна Калифорнија каде актерот Џулијан Сендс исчезна пред пет месеци, соопштија властите. Телото, кое беше откриено во
Свет

(ВИДЕО) Отиде на прошетка и не се врати: Полицијата го пронајде телото на 40-годишниот планинар

А1он
Планинарот од Монтана, кој исчезна минатата недела, е пронајден мртов. Се верува дека е убиен од гризли. Безживотното тело на Крег Клуатр (40) од Ливингстон,
Македонија

60-годишен планинар починал качувајќи се на Кораб

А1он
60-годишен член на група од 18 планинари добил инфракт, додека се движеле по планинска патека на повисоките делови од Кораб информираат од Центарот за управување
Спорт

Во чест на Борис Трајковски, дете планинар од Неготино ќе искачува врв во Албанија

А1он
Деветгодишниот планинар од Неготино Ване Бошев викендов ќе го искачува врвот Бресник висок 1.752 метри во Албанија, во чест на годишнината од загинувањето на поранешниот