ВИДЕО: Спасен гловонем човек залутан на Плачковица

Од:

66-годишен човек кој со пријател отишол на планинарење на Палчковица залутал на планината вчера попладне. Случајот бил пријавен на 112 во ЦУК, а човекот, еден час пред полноќ, го извлекле доброволци од спасувачката служба “Осогово“.

Случајот бил веднаш пријавен во Полициската станица Кочани. Во потрагата, прво се вклучиле членови од неговото потесно семејство. За итниот случај, од ЦУК биле известени ДЗС од Кочани и Горска служба, а на потрагата се приклучиле и други субјекти од локалната самоуправа информираше ЦУК.

Регионалниот ЦУК Штип пред полноќ информираше дека изгубеното лице на Плачковица е пронајдено живо и во добра состојба во 22.50 часот, од членовите на доброволна планинска спасувачка служба „Осогово“ Кочани. Поради подолгиот престој на студено време во планината, човекот од спасителите бил згрижен и прво затоплен, а потоа и безбедно спуштен до с.Зрновци, каде што имало возила на Полиција и на Итната медицинска помош од Кочани.

Би можело да ве интересира

Возило излетало на железничка пруга, повредени се две лица кои ги извлекувале пожарникари

A1on

На дива депонија во Лисиче фрлени одрани животни

A1on

Змии во населени места – Што да прават граѓаните ако наидат или бидат каснати од змија совети од ЦУК

(ВИДЕО) Падна потпорниот ѕид кај Детската клиника – никој не го санирал две години

Анита Петровска Рајковиќ

Пријави за змии во дворови на болница и факултет, од ЦУК апелираат на внимателност

Орце Костов

Извлечено тело на старец од Тополка, бил пријавен за исчезнат