planinari

Видео Спорт

(ВИДЕО) Арсова: Достигнав животна цел и ја направив горда нацијата

Искра Манојлоска
Алпинистката Илина Арсова на 27 декември го освои врвот Винсон на Антарктикот и со тоа стана првата Македонка која ги искачила седумте највисоки врвови на
Спорт

Илина Арсова е прва Македонка што ги искачи сите седум највисоки врвови на сите седум континенти

А1он
Илина Арсова утрото на 28 декември го искачи врвот Винсон на 4892 метри на Антарктикот во рамки на проектот на Федерацијата за планинарство на Северна
Спорт

Тројца македонски планинари искачуваат врвови за децата со ретки болести

А1он
Миленка Шаровиќ, Васко Русевски и Христифор Саракинов ќе искачат вкупно 11.983 метри на Елбрус и Алпите во хуманитарен потфат за поддршка на семејствата кои се
Спорт

Јубилеј – 30 години од освојувањето на Монт Еверест од првиот Македонец, Димитар Илиевски Мурато

А1он
Деновиве пред години… на 10 мај 1989 година, битолчанецот Димитар Илиевски Мурато, како прв македонски алпинист се искачи и го освои највисокиот планински врв на
Спорт

Планинарите од Љуботен на традиционално искачување на Попова Шапка

А1он
Членовите на планинарскиот клуб „Љуботен“ од Тетово во текот на вчерашниот ден 26 април го изведоа традиционалното искачување од градот со почетна позиција од 470
Свет

Глобалното затоплување открива тела на настрадани планинари

А1он
Поради глобалното затоплување се топат глечерите на Монт Еверест и се откриваат телата на настраданите планинари, кои останале затрупани во снегот и мразот. Речиси 300
Свет

Пронајдени телата на планинарите кои исчезнаа на Хималаите

А1он
Двајца планинари од Европа загинаа на Хималаите во обид да се искачат на Нанга Парбат, деветтиот највисок планински врв во светот, соопшти италијанскиот амбасадор во
Спорт

Александар Стојкоски од Прилеп победник на зимската планинска трка Чупино вертикал на Плачковица

А1он
Александар Стојкоски од Прилеп е победник на зимската стрмна трка Чупино вертикал, што се одржа на падините на планината Плачковица, а чиј организатор е Здружението
Спорт

Планинскиот тркач Александар Кирковски реализира брзинско искачување на Аконкагва

А1он
Македонскиот планинар и планински тркач Александар Кирковски вчера реализира брзинско искачување на највисокиот врв во Јужна Америка – Аконкагва, на 6.962 метра надморска височина на
Спорт

Македонски планинари се искачија на Аконкагва

А1он
Двајцата македонски планинари, Александар Кирковски и Димитар Тодоровски, вчера успешно го искачија највисокиот врв во Јужна Америка, Аконкагва 6962 метри надморска височина. Аконкагва се наоѓа