planinari

Спорт

Планинарот Тошо Антов избран за спортист на Кочани за 2018 година

А1он
Планинарот Тошо Антов, член на планинарскиот спортски клуб „Осогово“ е избран за спортист на Кочани за 2018 година на изборот што го организираше локалната самоуправа.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Туфегџиќ: До каде е истрагата за загинатите планинари на Кајмакчалан?

А1он
Пратеничката од СДСМ, Ивана Туфегџиќ денеска за време на собраниската седница, на која се пратенички прашања, праша до каде е истрагата за планинарите кои загинаа
Спорт

Меморијален планинарски марш во Гевгелија посветен на Димитар Кангов

А1он
Во организација на Планинарското друштво „Кожуф“ од Гевгелија денеска ќе се одржи меморијаленпланинарски марш во чест и сеќавање на својот долгогодишен член Димитар Кангов-Кангата кој
Македонија

Нов скандал со „Трансферзалец“, водичот ќе оставел двајца планинари на Кораб

А1он
Двајца планинари, од кои едниот со повредено колено, биле принудени да трчаат по автобусот од организираната тура за искачување на Кораб викендов оти водичот на
Спорт

10-годишниот Бошев го искачи врвот Мормулада во Италија

А1он
Неготинецот Ване Бошев, на десет ипол години го искачи врвот Мормулада Пунто Пениа, еден од најпознатите врвови на Доломити во Италија со најдолга карпа, висок
Спорт

Двајца прилепчани го искачија врвот Елбрус, висок 5.642 метри

А1он
Маријана Ѓориѓевска и Владимир Јовановски, двајцата прилепски апинисти од прилепскиот клуб „Мамути“, вчера, на 1 јули во 10 часот по руско врме, под силен ветар
Спорт

Кривопаланечки планинари на божествениот врв – Света Гора, Aтос Планина

А1он
Тројца планинари од Здружението за планинарење и заштита на планината „Калин Камен“, Крива Паланка се искачија на врвот Света Гора, на Планината Атсо во Грција,