vestacka inteligencija

Магазин

Вештачката интелигенција може да ја предвиди и евентуално да ја спречи смртта

А1он
Користејќи вештачка интелигенција за да ги анализираат податоците, истражувачите создадоа речиси 25.000 равенки со персонализирани здравствени фактори од ненадејна срцева смрт. Вештачката интелигенција може да
Магазин

Развиена вештачка интелигенција која го открива ракот на дојката години пред да се развие

А1он
Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ) разви вештачка интелигенција (АИ) која може да го препознае потенцијалниот развој на рак на дојка неколку години пред да биде
Свет

ОН повикуваат на мораториум за системите за вештачка интелигенција

А1он
ОН денеска повикаа да се воведе на мораториум за некои системи за вештачка интелигенција, како што е препознавање лица, додека не се воспостават елементите за
Магазин

Вештачка интелигенција од која многумина стравуваат

А1он
Истражувачката непрофитна компанија Опен-АИ од Сан Франциско, САД, соопшти дека создале нова програма за генерирање текст, наречена ГПТ-2, која „се однесува како камелеон”. Новата вештачка
Магазин

Вештачката интелигенција станува се поприсутна кај ИТ компаниите

А1он
Јонхап – Сеул Вештачката интелигенција (АИ) во изминетите неколку децении се користеше како идеја за научно-фантастични филмови во кои иднината беше опишувана полна со роботи