e-trgovija

Економија

Раст од 75 проценти на онлајн трансакциите во првиот квартал од годинава, зголемен и прометот кон домашните е-продавници

А1он
За околу 75 проценти е забележан раст на онлајн трансакциите во првиот квартал од годината, а зголемен е и прометот кон домашните е-продавници за 126
Економија

Виртуелен студентски хакатон за борба против сива економија во е-трговијата

А1он
„Хакирај ја сивата економија во е-трговија” е наслов на дводневниот хакатон за намалување на сивата економија во е-трговија кој започна вчера, а на кој учествуваат
Економија

Нина Ангеловска по втор пат избрана за „жена амбасадор за е-трговија“ на УНКТАД

А1он
Нина Ангеловска, е избрана за „жена амбасадор на e- трговија“ за 2021-2022 година од страна на УНКТАД – телото на Обединетите нации за трговија, инвестиции
Економија

Со странски картичи лани купени стоки од домашните е-трговци во вредност од 10,8 милиони евра

А1он
Во текот на 2020 година странци кон домашни е-трговци реализирале вкупно 297.863 онлајн трансакции со вкупна вредност од 10,8 милиони евра, наспроти 170.390 онлајн трансакции
Економија

Годишно собрание на Асоцијацијата за е-трговија

А1он
Асоцијацијата за е-трговија на Македонија го одржа своето Годишно Собрание, онлајн, согласно мерките за заштита од коронавирусот. Како што се наведува во соопштението од Годишното
Економија

Граѓаните во пандемија повеќе го користат електорнското плаќање и мобилните апликации

А1он
Плаќањата со платежните картички од страна на граѓаните во трговијата во земјата, во четвртиот квартал од 2020 година, забележува значителен годишен раст и кај вредноста
Економија

Прв онлајн регистар на е-трговци, проверете каде купувате

А1он
Онлајн регистар на е-трговци креираше Асоцијацијата за е-трговија на Македонија АЕТМ во рамки на бесплатната едукативна веб платформа ecommerce4all.mk. Преку регистарот купувачите имаат можност лесно
Македонија

Скопјанка платила масажер за стапала, а добила чорапи, на „Фејсбук“ наезда од продавачи измамници

Искра Манојлоска
Скопјанка преку „Фејсбук“ нарачала масажер за нозе, а добила чорапи. Кога се обидела да добие замена на производот, таа била блокирана од профилот кој лажно
Економија

АЕТМ: Нови 322 е-продавници регистрирани во првите девет месеци од годинава

А1он
Компаниите се повеќе отвораат онлајн продавници или одлучуваат да бидат дел од локална „marketplace“ (маркетплејс) платформа. Дека Македонците во текот на првите девет месеци од
Економија

Граѓаните да внимаваат на личните податоци при онлајн купувањето

А1он
Потрошувачите се соочуваат со проблеми при онлајн купувањето од нерегистрирани трговци на социјалните мрежи. Најчесто не им е доставен производ со ист квалитет како прикажаниот,