onlajn trgovija

Македонија

Скопјанка платила масажер за стапала, а добила чорапи, на „Фејсбук“ наезда од продавачи измамници

Искра Манојлоска
Скопјанка преку „Фејсбук“ нарачала масажер за нозе, а добила чорапи. Кога се обидела да добие замена на производот, таа била блокирана од профилот кој лажно
Економија

Профитот на „Амазон“ зголемен за 197 отсто во последното тримесечие

А1он
Продажбата и профитот на Амазон значително се зголемија во последниот квартал бидејќи потрошувачите се потпираат на онлајн гигантот за време на пандемијата, јави Си-Ен-Ен Бизнис.
Економија

Македонците во просек трошат по 20 евра за онлајн трансакција кај домашните трговци

А1он
Трансакции во вредност од 100 милиони евра се направени со платежни картички за купување онлајн во првите три квартали од минатата година, или за 28
Економија

Измамите со онлајн плаќања двојно ќе се зголемат до 2023 година

А1он
Студија на истражувачката компанија „Џунипер Рисрч“ го открива размерот на измами при онлајн плаќањата и се ангажира со прогноза за големината на загубите во наредните