severna koreja. oruzje

Свет

Северна Кореја лансираше балистичка ракета кон Јапонското море

А1он
Северна Кореја денеска лансираше балистичка ракета кон Јапонското Море, а ракетата падна во водите надвор од ексклузивната економска зона на Јапонија, соопшти јапонското Министерство за
Свет

Северна Кореја истрела непознати крстосувачки ракети кон Јапонското Море

А1он
Северна Кореја утрово истрела неколку крстаречки ракети кон Јапонското Море, соопшти јужнокорејската војска. Ова е уште еден во серијата тестови на оружје што Пјонгјанг ги
Свет

Северна Кореја ја истрела третата ракета за седум дена

А1он
Северна Кореја истрела крстаречки ракети во морето во близина на нејзиниот западен брег, како дел од стратешка вежба, објави северната новинска агенција KCNA. „Вежбата придонесе
Свет

Ким Џонг-ун истрела крстосувачка ракета од подморница

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше тестирањето на крстосувачка ракета лансирана од подморница, објавија државните медиуми. Ракетата беше Pulhwasal-3-31 за која Северна Кореја соопшти
Свет

Северна Кореја лансираше две балистички ракети

А1он
Северна Кореја лансираше две балистички ракети со краток дострел пред состанокот меѓу Ким Џонг-ун и Владимир Путин во Русија, соопштија јужнокорејските власти. Двата проектили биле
Свет

ВИДЕО: Ким Џонг-ун му се пофали на Шогју со ракети кои „можат да погодат било која цел во САД“

А1он
Северна Кореја покажа нови беспилотни летала, нуклеарни ракети и балистички ракети на големата воена парада во главниот град Пјонгјанг, во присуство на лидерот Ким Џонг-ун
Свет

Северна Кореја тестираше подводен дрон со нуклеарно оружје: Ким со насмевка испрати запалива порака до САД

А1он
Пјонгјанг тестираше ново офанзивно подводно беспилотно летало со нуклеарно оружје, објавија денеска државните медиуми, а севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун предупреди дека заедничките воени вежби
Свет

Северна Кореја ги заврши подготовките за нуклеарна проба

А1он
Северна Кореја ги заврши подготовките за нуклеарна проба и го чека вистинскиот момент да ја спроведе, изјави денеска јужнокорејскиот пратеник, повикувајќи се на податоци од
Свет

Ким Јонг-ун најави јакнење на севернокорејскиот нуклеарен арсенал

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун во обраќањето на воената парада во Пјогнјанг најави јакнење на националниот нуклеарен потенцијал. „Ќе продолжиме да преземаме чекори за зајакнување и
Свет

Ким Џонг Ун надгледуваше пробно тестирање на ново тактичко оружје

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун го надгледуваше успешното пробно тестирање на новото тактичко оружје, важно за подобрување на ефикасноста на тактичките нуклеарни операции, објавија севернокорејските