balisticki raketi

Свет

Северна Кореја повторно истрела балистички ракети

А1он
Северна Кореја повторно, трет пат во еден месец испука проектили за кои се верува дека се балистички ракети, соопшти јужнокорејската војска. Се претпоставува дека се
Свет

Индија успешно тестираше нова генерација балистички проектили

А1он
Индија денеска успешно ја тестираше балистичката ракета од новата генерација „Агни П“, која е способна да носи нуклеарно оружје, соопшти Министерството за одбрана на таа
Свет

По пропаѓањето на ИНФ Украина ќе може да развива свои балистички ракети

А1он
По пропаѓањето на Договорот за неширење на ракети со краток и среден дострел (ИНФ), Украина ќе добие право да произведува и разместува копнени балистички крилести