severna koreja

Свет

Ким Џонг-ун го стави градот Кесонг во целосен карантин откако е регистриран првиот случај на Ковид-19

А1он
Во севернокорејскиот град Кесонг е прогласен целосен карантин откако едно лице за кое се сомнева дека е заразено со коронавирус нелегално ја минало границата, изјави
Свет

Северна Кореја се приклучува на трката за вакцина, а нема коронавирус

А1он
Си-Ен-Ен Северна Кореја соопшти дека се приклучува на трката за развивање вакцина против Ковид-19, глобален натпревар кој ги собра наголемите медицински умови во светот и
Свет

Севернокорејски весник предупредува на влијанието на „буржоаската култура“

А1он
Водечкиот севернокорејски весник „Родонг Синмун“, денеска предупреди за опасностите од влијанието кои странската „буржоаска култура“ го има на начинот на живот во Северна Кореја и
Свет

САД тврдат дека нови снимки докажуваат оти Северна Кореја продолжува да произведува нуклеарно оружје

А1он
На нови сателитски снимки забележана е неодамнешна активност во непријавена фабрика во Северна Кореја, за која истражувачите се сомневаат дека се користи за правење нуклеарни
Свет

САД се подготвени да ги продолжат преговорите со Северна Кореја

А1он
Претставникот на претседателот Доналд Трамп за Северна Кореја денеска изјави дека американската администрација е подготвена да ги продолжи нуклеарните преговори и покрај инсистирањето на Пјонгјанг
Свет

Ким Џонг-ун: Северна Кореја темелно го спречи продорот на коронавирусот

А1он
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-Ун на продолжениот состанок на Политбирото на владеачката Работничка партија на Северна Корека изјави дека земјата темелно го спречила влегувањето на коронавирусот