ukrainska kriza

Свет

Шолц: Русија во иднина ќе мора да учествува на конференција за Украина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека не ја исклучува можноста за обновување на контактите со рускиот претседател Владимир Путин, истакнувајќи дека тој разговарал со Путин
Свет

САД и Јужна Кореја загрижени за посетата на Путин на Северна Кореја

А1он
Претстојна посета на рускиот претседател Владимир Путин на Северна Кореја би можела да ги продлабочи воените врски меѓу двете земји што ќе ги прекрши резолуциите
Спорт

Мудрик: Ќе играм на Европското првенство, додека моето семејство дење и ноќе се соочува со руски проектили

А1он
Украинскиот фудбалер Михаило Мудрик вели дека ќе игра на ЕУРО 2024 знаејќи дека неговото семејство се соочува со руски ракети „ден и ноќ“ во неговиот
Свет

Русија ги претстави „змејовите“-новите фрлачи на пламен

А1он
Руското Министерство за одбрана деновиве го претстави новиот систем „фрлач на пламен“ TOS-3 Drakon (змеј) со зголемен дострел. Станува збор за систем кој ги комбинира
Македонија

Сиљановска Давкова од Конференцијата за Украина: Потребен е нов Маршалов план

А1он
Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска од Берлин, на маргините на конференцијата за обнова на Украина, порача дека на Европа и е потребен нов Маршалов план.
Свет

Украинците бегаат во Унгарија

А1он
Унгарија приведе 32 Украинци кои илегално ја преминале границата во Закарпатската област, изјави денеска портпаролот на Украинската државна гранична служба, Андриј Демченко, пренесува Киев Индипендент.
Свет

ВИДЕО: Погодени рафинерија и складиште за нафта во Русија

А1он
Ноческа е нападната нафтена рафинерија во Новошахтинск, град во Ростовската област. Се слушнале експлозии и избувнал пожар. „Како резултат на нападот со беспилотно летало, избувна
Свет

Западот ја премина црвената линија на Путин: Ние ќе ги вооружиме вашите непријатели

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин ги предупреди западните земји дека преземаат „многу сериозен и опасен чекор“ со снабдување на Украина со оружје, што може да резултира
Свет

На Киев итно му требаат пари: „Мораме да му покажеме на Путин дека не може да ја надживее Украина“

А1он
Соединетите Држави и нивните партнери од Г7 постигнаа напредок во изнаоѓање начин да ги обезбедат итно потребните средства за Украина преку искористување на профитот остварен