ukrainska kriza

Свет

Германија ќе и испрати седум тенкови „Гепард“ на Украина

А1он
Германија планира да испрати седум тенкови „Гепард“ во Украина, објави денеска магазинот „Шпигел“. Седумте тенкови, кои сега се поправаат од производителот на оружје Краус-Мафеи Вегман
Свет

Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна за сама да и се спротистави на Русија

А1он
Финската премиерка, Сана Марин, денеска во Сиднеј изјави дека Европа „не е доволно силна“ сама да и се спротивстави на Москва. Премиерката на Финска, земја-кандидат
Свет

Британското разузнавање: Руското повлекување ѝ овозможува на Украина да ја нападне логистиката

А1он
Повлекувањето на Русија од западниот брег на реката Днепар им даде можност на украинските вооружени сили да ги нападнат новите руски логистички центри и линии
Свет

Украина: Русите подготвуваат нов бран на регрутирање на Крим

А1он
Русија се подготвува да спроведе уште еден бран регрутирање на територијата на Крим, соопшти Генералштабот на вооружените сили на Украина. „Вработените во воените канцеларии се
Свет

Русите го гранатираа Запорожје, тврди градоначалникот

А1он
Руските сили го нападнаа градот Запорожје во текот на ноќта, објави градоначалникот Анатолиј Куртев на Телеграм. Ракетний удар по Запоріжжю: ворог хотів зруйнувати промислові та
Свет

Откриени документи со наводен план за инвазија: Путин сакал да ја освои Украина за 10 дена

А1он
Британски аналитички центар за одбрана и безбедност откри детали од прединвазискиот план на Москва за Украина, врз основа на пронајдените руски документи, наводно потпишани од
Свет

Малпас: Сметката за обнова на Украина се зголемува, но нема замор кај донаторите

А1он
Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас вчера изјави дека очекуваните трошоци за обнова на Украина „значително“ ќе ги надминат прогнозите од речиси 350 милијарди долари
Свет

Во војната со Русија досега загинале од 10.000 до 13.000 украински војници

А1он
Вооружените сили на Украина досега изгубија меѓу 10.000 и 13.000 војници во војната против Русија, изјави денеска за украинската телевизија Михајло Подољак, советник на украинскиот