lavrov

Свет

Лавров: Директна средба меѓу Путин и Зеленски би била контрапродуктивна

А1он
Директните разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и украинскиот Володимир Зеленски би биле „контрапродуктивни“, оцени рускиот министер за надворешни работи, додека делегациите се подготвуваа за
Свет

Русија го обвини Западот за „тотална војна“

А1он
Западот објави „тотална војна“ против Русија со својот најнов бран санкции, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. – Целите не се кријат, јавно
Свет

Британија воведува нови санкции за Руси, на удар и поќерката на Лавров

А1он
Велика Британија најави 65 нови санкции за руски компании и олигарси. Покрај Вагнер групата, платениците кои рускиот претседател, Владимир Путин, наводно, ги ангажирал за да
Свет

Лавров: Оваа ситуација ќе ги зајакне односите меѓу Русија и Кина

А1он
Односите меѓу Русија и Кина ќе се зајакнат како резултат на актуелната политичка ситуација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. „Во време кога
Свет

Русија демантира дека авионот на Лавров бил вратен на половина пат

А1он
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека се лажни тврдењата на германски „Билд“ дека авионот за Кина со Лавров е
Свет

Лавров: Преговори со Украина за воена неутралност

А1он
Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека руско-украинските преговори продолжуваат за обезбедување на воена неутралност на Украина, во контекст на нејзината демилитаризација. „Продолжуваат
Свет

Породилиштето во Марупол камп на радикални украински борци тврди Лавров

А1он
Лажни се наводите за руски напад врз породилиштето во украинскиот град Мариупол, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Лавров од Анталија каде
Свет

Лавров: Не планираме да напаѓаме други земји, не ја нападнавме ниту Украина

А1он
Русија не планира да нападне други земји, како што не ја нападна ниту Украина, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров по состанокот со
Свет

ВИДЕО: Кулеба и Лавров во Анталија на директна среба

А1он
Министрите за надворешни работи на Русија и Украина пристигнаа во Турција за директни разговори закажани за денеска наутро, соопштија официјални лица. Тоа ќе биде прв
Свет

Лавров отпатува за Анталија на средба со Кулеба

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров замина за Анталија, Турција, каде утре ќе има средба со својот украински колега Дмитриј Кулеб, изјави портпаролката на