skotska

Свет

Старџен: Шкотските болници се речиси полни

А1он
Болниците во Шкотска се „речиси целосно полни“, со пополнетост на кревети над 95 отсто минатата недела, соопшти шкотската премиерка Никола Старџен и нагласи дека службите
Свет

Во Шкотска, 16-годишниците ќе можат законски да го променат полот

А1он
16-годишниците ќе можат да аплицираат за промена на полот во Шкотска, одлучи шкотскиот парламент. По два долги дена расправа во шкотскиот парламент, контроверзниот предлог-закон за
Свет

Британскиот суд го блокира референдумското изјаснување за независност на Шкотска

А1он
Врховниот суд на Велика Британија одлучи дека Шкотска нема овластување да донесува закони за одржување нов референдум за независност без согласност на Владата во Лондон.
Свет

Старџен: Референдумот за независност на Шкотска може да се одржи следната година

А1он
Шкотската премиерка Никола Старџен изјави дека е уверена дека вториот референдум за независност на Шкотска може да се одржи во октомври следната година. Британскиот Врховен
Свет

Шкотска национална партија: Ние сме еден народ и бараме независност. Аргумент? Го признавте Косово

А1он
Шкотската национална партија (СНП) објави дека Шкотите се една нација и побара независност. Како еден од аргументите таа ја наведе декларацијата за независност на Косово,
Свет

Старџен планира изборите во Обединетото кралство да ги претвори во референдум за независност на Шкотска

А1он
Шкотската премиерка Никола Старџен остро ја критикуваше идејата за промени во британскиот Закон за референдум, што ќе ги уништи надежите на оние кои се залагаат
Свет

Шкотланѓаните поделени околу вториот референдум за независност

А1он
Според резултатите од најновата анкета на јавното мислење, шк отските гласачи се поделени околу тоа дали треба да се одржи втор референдум за независност на
Свет

Анкета: Повеќе од половина од Шкотите не се заинтересирани за ново гласање за независност

А1он
Повеќе од половина од луѓето во Шкотска не сакаат нов референдум за независност следната година, покажуваат резултатите од нова анкета, јави ДПА. Премиерката Никола Старџен
Свет

Шкотската премиерка предложи референдум за независност да се одржи на 19 октомври 2023 година

А1он
Шкотската премиерка Никола Старџен им соопшти на регионалните пратеници во Единбург дека би сакала нов референдум за независност на Шкотска да се одржи на 19
Свет

Старџен најави повеќе детали за новиот референдум за независност на Шкотска

А1он
Премиерката на Шкотска, Никола Старџен денеска изјави дека наскоро ќе даде повеќе детали за тоа како националниот парламент би можел да продолжи со организирање на