skotska

Свет

Шкотланѓаните поделени околу вториот референдум за независност

А1он
Според резултатите од најновата анкета на јавното мислење, шк отските гласачи се поделени околу тоа дали треба да се одржи втор референдум за независност на
Свет

Анкета: Повеќе од половина од Шкотите не се заинтересирани за ново гласање за независност

А1он
Повеќе од половина од луѓето во Шкотска не сакаат нов референдум за независност следната година, покажуваат резултатите од нова анкета, јави ДПА. Премиерката Никола Старџен
Свет

Шкотската премиерка предложи референдум за независност да се одржи на 19 октомври 2023 година

А1он
Шкотската премиерка Никола Старџен им соопшти на регионалните пратеници во Единбург дека би сакала нов референдум за независност на Шкотска да се одржи на 19
Свет

Старџен најави повеќе детали за новиот референдум за независност на Шкотска

А1он
Премиерката на Шкотска, Никола Старџен денеска изјави дека наскоро ќе даде повеќе детали за тоа како националниот парламент би можел да продолжи со организирање на
Магазин

ВИДЕО: Галеб краде сендвич од супермаркет во Шкотска

А1он
Снаодлив галеб успева да украде туна-сендвич од продавница во Абердин. На снимката објавена на социјалните мрежи се гледа како галебот влегува во продавницата, го зема
Свет

И во Шкотска случаи на Омикрон, дел од заразените не патувале во странство

А1он
Шест случаи на заразени со Омикрон варијантата се идентификувани во Шкотска. Дел од луѓето заразени со новата варијант воопшто не патувале надвор од земјата и
Свет

Кралица Елизабета: Светот ќе гледа кон Шкотска на климатскиот самит следниот месец

А1он
Вниманието на целиот свет ќе биде насочено кон Шкотска следниот месец на климатскиот самит КОП26, рече денеска британската кралица Елизабета Втора пред шкотските пратеници. Кралицата
Спорт

Во Шкотска забележани околу 2.000 случаи на Ковид-19 поврзани со Европското првенство

А1он
Шкотските власти денеска пријавија речиси 2.000 случаи на Ковид-19 поврзани со гледање на натпреварите на ЕУРО2020 на стадиони, јавни собири, во пабови и приватни домови.
Свет

Шкотска: По два теста за Ковид-19 неделно достапни бесплатно за сите граѓани

А1он
Шкотланѓаните ќе можат да добијат тестови за коронавирус двапати неделно, најави шкотската премиерка Никола Старџен, јави ДПА. Шкотска ја воведе програмата за тестирање еден ден