glad

Свет

Оксфам: Во Африка на секои 48 секунди по еден човек умира од глад

А1он
Британската меѓународна хуманитарна организација Оксфам соопшти дека на секои 48 секунди во Источна Африка по едно лице умира од глад, јави агенцијата Анадолија. Оксфам наведе
Свет

Оксфам: За последните шест години екстремната глад двојно зголемена во климатските жаришта во светот

А1он
Двојно повеќе луѓе се соочуваат со екстремна глад во десет тешко погодени климатски жаришта во споредба со пред шест години, се наведува во истражување на
Свет

Негативните ефекти за светот од руската инвазија врз Украина се влошуваат и погодуваат 1,6 милијарди луѓе, предупредуваат ОН

А1он
Негативните ефекти од руската инвазија на Украина ширум светот се влошуваат, погодувајќи 1,6 милијарди луѓе. Тоа денеска го изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш,
Свет

„Оксфам“ предупредува за глад во Источна Африка поради војната во Украина

А1он
Невладината хуманитарна организација Оксфам предупредува за неизбежна криза со храна во Источна Африка, предизвикана главно од руската инвазија врз Украина, јави ДПА. Извршната директорка на