pazar

Македонија

Малиот пазар во Велес останува затворен, големиот ќе продолжи да работи секој ден од 7 до 14 часот

А1он
Поради состојбата со коронавирусот во Велес, не се дозволува укинување на веќе донесените мерки. Градскиот пазар ќе продолжи да работи според досегашната динамика и определеното
Економија

Повисоки цените на индустриските производи на домашниот пазар на годишно ниво

А1он
Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во септември се пониски за 0,1 процент на месечно ниво и повисоки за 1,2 проценти
Видео Македонија

(ВИДЕО) Брачен пар пазарџии: Тешко се вади лебот на тезга, размислуваме да ја напуштиме државата

Габриела Димковиќ-Мишевска
По многубројните неуспешни обиди да најдат работа, 35-годишните сопружници Дашкоски од Драчево пред шест години закупиле три тезги и почнале да продаваат свој зеленчук што
Економија

Намален прометот на пазарот за месо во Атина, попуст за навивачите на ПАОК

А1он
Пазарот Варвакиос во центарот на Атина е местото кое што Грците, традиционално, секоја година го посетуваат во пресрет на Велигден за да се снабдат со
Македонија

Пазарџиите протестираат против новиот Закон за пазари

А1он
Пазарџиите излегоа на протест пред Собранието во знак на револт од новиот закон кој предвидува пазарџиите да обезбедат лиценци, а на пензионерите им се забранува
Економија

Групацијата на пазари бара да се одложи или укине Законот за трговија на зелени пазари

А1он
Групацијата на пазари при Стопанската комора на Македонија смета дека е потребно да се одложи или целосно да се укине Законот за трговија на зелени