lp

Македонија

ЛП: Скандалозна одлука на Уставниот суд, со мораториумот се докажа дека се можни промени и на општинско ниво

А1он
„Либералната партија е непријатно изненадена од скандалозната одлука на Уставниот суд за привремено укинување на мораториумот за градење во општина Центар. Да се потсетиме на
Македонија

ЛП: Дислокација на обложувалниците и казината надвор од насeлените места

А1он
Либералната партија ја поздравува поддршката за дислокација на спортските обложувалници и казината на три километри од институциите, образовните и верските објекти, изразена од лидерот на
Македонија

ЛП: Дали е спроведена истрага за промашувањето на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид

А1он
„Либералната партија повторно прашува дали е спроведена истрага за промашувањето (несовпаѓањето на проектираната и изведената траса) на автопатските делници Миладиновци – Штип и Кичево –
Македонија

ЛП: Реформа во администрацијата е итно потребна

А1он
„Либералната партија ја поздравува изјавата на премиерот Зоран Заев дадена пред бизнисмените од Стопанската комора, дека на дел од административците ќе им се заблагодари во
Македонија

ЛП: Со воведувањето на налепници за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето

А1он
„Либералната партија смета дека со воведувањето на црвена, жолта и зелена еколошка налепница за возилата нема да се реши проблемот со загадувањето. Ќе се удри
Македонија

ЛП: Македонската страна ни приближно не обезбедила рамноправен статус во разговорите со Грција

А1он
„Во отсуство на официјални информациии а со деталите пренесени од грчките медиуми според кои се бара промена на Уставот, име, нација, идентитет, јазик и историја,
Македонија

ЛП: РМ е способна да организира демократски и кредибилни избори

А1он
„Либералната партија ја поздравува одлуката на убедливото мнозинство граѓани и јасната волја за декомпонирање на „груевизмот“ изразена на локалните избори во неделата. Позитивните оценките на
Македонија

ЛП: Македонија се враќа на патот кон ЕУ

А1он
„Либералната партија го поздравува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Македонија и Бугарија. Договорот не само што нуди ЕУ перспектива на Македонија,