pariz

Свет

(ВИДЕО) Хаос во Париз: полицијата употреби солзавец за да ги избрка демонстрантите кои горат и кршат низ градот

А1он
Демонстрантите ширум Франција денеска ги блокираа железничките пруги и автопатиштата и се судрија со полицијата во неколку градови во знак на протест против претседателот Емануел
Свет

ВИДЕО: Во Франција нови протести, во Париз се насобраа 8000 тона ѓубре

А1он
Ффранција се подготвува за уште еден ден на штрајкови и протести поради пензиската реформа која предизвика широко распространето незадоволство и бунт во земјата, бидејќи претседателот
Свет

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

А1он
Полицијата вечерва се судри со демонстрантите во Париз за време на новиот протест против планот на француската влада за зголемување на старосната граница за пензионирање.
Свет

ВИДЕО: Париз затрупан во тони ѓубре, стаорци и бубашваби шетаат по „градот на светлината“

А1он
Полни контејнери и канти за ѓубре во големи делови на Париз и илјадници тони ѓубре што никој не ги собира по улиците на француската престолнина
Свет

(ВИДЕО) Париз како депонија: На пензиската реформа на Макрон се противат и ѓубреџиите

А1он
Во Париз се натрупани 3.700 тони ѓубре. Силниот ветер кој во дуваше денеска во француската престолнина го разнесе отпад низ улиците. Вработените кои треба да
Свет

Штрајк на контролорите на летање на аеродромот Орли во Париз, откажани многу летови

А1он
На аеродромот во Париз – Орли денеска беа откажани многу летови поради ненајавен штрајк на контролорите на летови како дел од протестното движење против пензиските
Свет

ВИДЕО: Невреме во Франција остави 75.000 луѓе без струја

А1он
Невреме и бури го погодија западниот дел на Франција, а без струја претпладнево останаа 75.000 корисници на компанијата Енедис, која ги снабдува домаќинствата со електрична
Свет

Најмалку шест лица повредени во нападот на железничката станица во Париз

А1он
Најмалку шест лица се повредени утринава во Париз во нападот со нож на железничката станица Гар ду Норд, јави француската телевизија БФМ. Францускиот министер за