pariz

Свет

Климатски активисти во Париз ја испрскаа со спреј портата на кабинетот на премиерот

А1он
Двајца климатски активисти со спреј ја испрскаа влезната капија на кабинетот на францускиот премиер во знак на протест бидејќи, како што наведоа, државата не ги
Свет

Покрената истрага против осомничениот за убиството на тројца Курди во Париз

А1он
Француското обвинителство покрена формална истрага против осомничениот за убиството на тројца Курди во Париз. Покренувањето формална истрага значи дека постојат сериозни или конзистентни докази кои
Uncategorized

(ВИДЕО) Париз како воена зона: Курдите излегоа на улица

А1он
Во Париз денеска избија судири меѓу полицијата и припадниците на курдската заедница која денеска излезе на протести поради убиството на тројца Курди. Неколку автомобили се
Свет

Француските Курди протестираат во Париз по нападот врз тројца сонародници

А1он
Претставници на курдската заедница во Франција протестираа во центарот на Париз поради убиството на тројца Курди во француската престолнина, нагласувајќи дека овој случај ја покажува
Свет

(ВИДЕО) По денешното убиство на тројца Курди, големи немири во француската престолнина

А1он
На улиците во Париз во моментов владее хаос, по конфликтот меѓу полицијата и припадниците на курдската заедница, чии сонародници денеска беа убиени во пукотница. Fusillade
Свет

Тројца загинати во пукањето пред курдскиот центар во Париз

А1он
Три лица загинаа по пукотница во центарот на Париз, соопштија обвинителите. Уапсениот по смртоносното пукање во Париз им бил познат на властите, јавуваат медиумите во
Свет

Напаѓачот од Париз и претходно апсен: Со сабја нападнал мигрантски камп

А1он
BFMTV пишува дека напаѓачот и претходно и бил познат на француската полиција по расизам и вооружени напади. Имено, тој наводно бил уапсен минатата година поради
Свет

(ВИДЕО) Драма во Париз: Двајца загинати и четворица ранети во пукотница

А1он
Две лица загинаа и четворица се ранети во централниот дел од Париз откако во нив пукал човек на возраст од околу 60-на години, јавија париските
Свет

Околу 120.000 домаќинства во Париз ноќеска кратко време останаа без струја

А1он
Околу 120.000 домаќинства во Париз останаа без струја поради дефект на електричен трансформатор на електродистрибутерот Енедис, соопшти Одделот за пренос на електрична енергија (РТЕ). „Синоќа
Свет

Француските железничари излегуваат на штрајк за поголеми плати

А1он
Во Париз денеска речиси и ќе нема сообраќај во метрото поради штрајк на синдикатот на железничарите, со мали прекини на работата во другите дејности. Во