pariz

Свет

Бездомник извадил нож на аеродромот во Париз, полицијата го уби

А1он
Полицаец утрово на аеродромот Шарл де Гол во Париз уби маж кој пред себе извадил нож, соопштија извори од аеродромот. „Утрово полициски службеници неутрализираа лице
Свет

Салах Абдесалам, главниот обвинет за нападот во Париз осуден на доживотен затвор

А1он
По 148 рочишта, дваесетте обвинети за масакрот во Париз од 2015 година беа осудени на казни од две години до доживотен затвор. Обвинетите имаат рок
Свет

Париз ги откажа новогодишните прослави

А1он
Пaриз го откажа новогодишниот огномет и другите новогодишни настани, во согласност со новите владини мерки за спречување на ширењето на варијантата омикрон на коронавирусот. Францускиот
Свет

По блокадите и немирите во Гвадалупа официјален Париз испрати засилување од 200 полицајци и жандарми

А1он
По четиридневни блокади на патиштата и пристап до Универзитетската болница во Гвадалупа, што повремено беа просчедени со насилство од демонстрантите против здравствените пропусници и вакцините
Магазин

Французите ќе ја отворат Ајфеловата кула на 16 јули, ќе пуштаат само 10.000 посетители на ден

А1он
Ајфеловата кула во Париз повторно ќе се отвори на 16 јули по неколкумесечно затворање поради пандемијата на коронавирусот. Тоа го соопшти денеска операторот на обележјето
Свет

Француската полиција фатила 110 лица во ресторан, сите добиле казни

А1он
Повеќе од 110 лица биле затекнати ноќеска во илегален ресторан во Париз, организаторот и менаџерот се приведени за кршење на рестриктивните мерки за заштита од
Свет

ВИДЕО: „Градот на светлината“ се дави во ѓубре, парижани бараат градоначалничката да си оди

А1он
Илјадници фотографии, видеа и објави на социјалните мрежи поврзани со кризата со одлагањето на комуналниот отпад во Париз беа објавени во изминатите неколку дена, а
Свет

Во Париз 100.000 полицајци ќе го спроведуваат полицискиот час за Нова Година

А1он
Париз ќе мобилизира 100.000 полицајци и жандарми за да ги растураат забавите и да го спроведат полицискиот час против коронавирусот за време на новогодишната ноќ.