begalci

Македонија

Македонија со спасувачка мисија за уште 97 граѓани од Авганистан, активисти на НДИ

А1он
Македонија останува посветена на глобалната хуманитарна акција која има за цел да им помогне на граѓаните од Авганистан, кои во изминатиов период работеа на подобрување
Регион

Во Грција пристигнаа 26 судијки и адвокатки од Авганистан

А1он
Во Атина од Авганистан преку Тбилиси доцна синоќа пристигнаа 26 жени, судијки и адвокатки заедно со членовите на нивните семејства. Од Министерствата за надворешни работи
Свет

Повеќе од 500 бегалци со рибарски брод пристигнаа во Лампедуза

А1он
Повеќе од 500 бегалци во понеделникот пристигнаа со стар рибарски брод на италијанскиот остров Лампедуза, објави италијанската новинска агенција АНСА. Италијанската полиција пресретнала 15-метарски брод
Регион

Во Атина пристигнаа шест пратенички од Авганистан, а не седум како што првично беше соопштено

А1он
Шест пратенички од Авганистан, заедно со членовите на нивните семејства, денеска преку Тбилис пристигнаа во Атина, а не седум како што првично беше соопштено од
Свет

САД следната година ќе примат 125.000 бегалци од камповите на ОН низ светот

А1он
САД следната 2022 година ќе примат 125.000 бегалци, двојно повеќе од оваа година, за „да одговорат на потребите што ги поставуваат светските хуманитарни кризи“, соопшти
Македонија

На Скопскиот аеродром пристигнаа 44 авганистански активисти со своите семејства

А1он
Денеска на Меѓународниот аеродром во Скопје пристигнаа 44 граѓани од Авганистан, односно од организацијата „Тиркиз моунтејн“ (Тurquoise Мountаin). Овие лица се активисти на оваа организација,
Македонија

Во Скопје денеска пристигнува нова група граѓани од Авганистан

А1он
На Меѓународниот Аеродром во Скопје денеска се очекува да пристигнe нова група граѓани од Авганистан, информираат од Владата. Според најавата од Владата, медиумските екипи што
Свет

Јохансон: ЕУ ќе одржи меѓународна конференција за преселување на авганистанските бегалци

А1он
Европската Унија во септември ќе одржи меѓународна конференција за решавање на прашањето за преселување на авганистанските бегалци во различни земји, напиша еврокомесарката за внатрешни работи
Свет

ОН: До крајот на годината се очекуваат уште половина милион авганистански бегалци

А1он
Обединетите нации соопштија дека се подготвуваат за можно иселување од Авганистан на уште половина милион бегалци до крајот на 2021 година. – Во моментов има