begalci

Свет

ОН: 5,1 милиони Украинци ги напуштија своите домови поради војната

А1он
Високиот комесаријат за бегалци на ОН соопшти денеска дека најмалку 5,1 милион лица ги напуштиле своите домови во Украина поради руската инвазија. Ажурираните податоци покажуваат
Свет

Повеќе од пет милиони луѓе ја напуштија Украина, седум милиони внатрешно раселени

А1он
Повеќе од пет милиони луѓе ја напуштија Украина од почетокот на руската инвазија на 24 февруари, соопшти Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР). Агенцијата
Свет

Папата Франциск изјави дека украинските бегалци се третираат поинаку

А1он
Папата Франциск изјави дека расизмот стои зад фактот што многу земји се поотворени за бегалците од Украина, отколку за луѓето од другите делови на светот.
Свет

Европската унија определи дополнителни 3,5 милијарди евра за сместување на бегалците од Украина

А1он
Советот на ЕУ донесе одлука според која до крајот на 2022 година на земјите-членки ќе им бидат достапни дополнителни 3,5 милијарди евра за предфинансирање на
Регион

Се намалува притисокот на илегалните мигранти на хрватската граница со БиХ

А1он
Бројот на илегални мигранти кои се обидуваат да влезат во Хрватска од БиХ преку Унско-санската жупанија постојано се намалува, бидејќи тие решиле да бараат други
Свет

Илјадници украински бегалци чекаат на границата со Мексико за да влезат во САД

А1он
Илјадници украински бегалци се наоѓаат во мексиканскиот пограничен град Тихуана, чекајќи да бидат прифатени во САД. Секој ден во САД влегуваат по околу 150 Украинци