praven fakultet

Македонија

Претседателот Пендаровски приреди прием по повод 70 годишнината на Правниот факултет „Јустинијан Први“

А1он
Претседателот Стево Пендаровски денеска приреди прием по повод одбележувањето на 70 годишнината од основањето на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Приемот во Кабинетот на Претседателот, на
Македонија

Пендаровски: Правниот факултет мора да ги адресира најважните прашања на модерното време, за иднината на демократијата, владеењето на правото и дезинформациите

А1он
Правниот факултет во Скопје е вграден во темелите на современата македонска држава. Од овие аули потекнуваат луѓето кои учествувале во обмислувањето на правната, институционалната и
Македонија

Цената на дипломите на Правен факултет покачена за 50 евра

Искра Манојлоска
Студенти на трет циклус студии на државниот Правен факултет „Јустинијан Први” се жалат дека цената на дипломата оваа година изнесува 5.000 денари, за разлика од
Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски до бруцошите на Правен: Знаењето и експертизата кои ќе ги добиете ни се неопходни за нашата трансформација на патот кон ЕУ

А1он
На Правниот факултет „Јустинијан Први“ на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска се одржа првиот академски час, во присуство на претседателот на државата
Македонија

Прва Меѓународна летна школа за права на бегалци и миграција

А1он
Центарот за право на бегалци и миграција при Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје во партнерство со
Македонија

Студија на ИСИЕ за олеснување на постапката за распишување референдум на локално ниво

А1он
Подобрување на можностите за организирање референдум на локално ниво е главната цел на студијата наречена „Како до поттикнување на непосредно учество на граѓаните за прашања
Македонија

Нинослав Нанков победник на 22-та Ораторска вечер „Иво Пухан“

А1он
Апсолвентот на правни студии на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Нинослав Нанков, е победник на 22-та Ораторска вечер „Иво Пухан“, што синоќа се оддржа на оовј
Македонија

Еуролинк осигурување додели 30 стипендии за студентите од Правниот факултет „Јустинијан Први“

А1он
Вчера вечерта се одржа 5-тото јубилејно доделување на Еуролинк стипендиите. Беа доделени 30 стипендии за најдобрите студенти од Правниот факултет „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св.
Македонија

Проект на Правниот факултет и УНХЦР: Правна клиника за право на бегалци

А1он
Правниот факултет „Јустинијан Први“ денеска потпиша договор за соработка со Претставништвото на УНХЦР во Скопје. Потпишувањето на договорот го означи почетокот на спроведувањето на заедничкиот