mof

Македонија

Цената на дипломите на Правен факултет покачена за 50 евра

Искра Манојлоска
Студенти на трет циклус студии на државниот Правен факултет „Јустинијан Први” се жалат дека цената на дипломата оваа година изнесува 5.000 денари, за разлика од
Uncategorized

МОФ бара итно информирање на учениците за матурските испити, и дополнителен термин за полагање

А1он
Младинскиот образовен форум (МОФ) изрази загриженост за процесот на спроведување на државната матура во време на пандемијата, и испрати апел до сите училишта да организираат
Македонија

Советодавен сервис за права на млади – платформа за младинско информирање

А1он
Во рамки на Проектот за младинско изразување финансиран од Европската Унија, Младински образовен форум (МОФ) го промовира Советодавниот сервис за права на млади. Овој младински
Македонија

МОФ загрижен за квалификациските тестирања во средните училишта

А1он
Младинскиот образовен форум (МОФ) реагира на квалификациските тестирања за упис кои Министерството за образопвание и наука вчера ги закажа за 22 јуни 2020 во средните
Видео Македонија

ВИДЕО: Студентските домови имаат буџет од 3,5 милиони евра, а студентите јадат по една банана месечно

Искра Манојлоска
Изминатите години, скопските студентски домови располагале со буџет кој просечно изнесува 220,165,218 денари или околу 3,5 милиони евра, а за подготовка на оброците во студентските
Македонија

Истражување: Студентските трошоци приближно колку месечна македонска плата

А1он
Во Скопје денеска се презентираа наодите од истражувањето „Колку и на што троши еден македонски студент“ спроведено од тим на Здружението на млади аналитичари и
Македонија

МОФ: Екстерното тестирање постигна само оштетени ученици и професори и залудно потрешени пари

А1он
„Младински образовен форум го поздравува укинувањето на екстерното тестирање и им честита на учениците, професорите и пленумците во истрајноста и праведноста на својата борба за
Македонија

Изборите за претседател на СПУКМ не смее да бидат признаени

А1он
Изборите за претседател на СПУКМ закажани за утре, 30 јуни 2016, не смее да се признаат поради нелегалното распишување и фрапантното кршење на студентските права.
Македонија

Младите одлучуваат – 12 успешни иницијативи за формирање на локални младински совети

А1он
Младински oбразовен форум и Центар за интеркултурен дијалог, на 22.07.2015, ја одржаа конференцијата за младински совети – “Младите одлучуваат”, која воедно e и завршна активност