eksterno

Македонија

СДСМ: Екстерното тестирање беше една од најголемите антиреформи

А1он
СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Спиро Ристовски од ВМРО-ДПМНЕ. „Екстерното тестирање ќе остане забележано како една од најголемите антиреформски мерки спроведена од
Македонија

МОФ: Екстерното тестирање постигна само оштетени ученици и професори и залудно потрешени пари

А1он
„Младински образовен форум го поздравува укинувањето на екстерното тестирање и им честита на учениците, професорите и пленумците во истрајноста и праведноста на својата борба за
Македонија

МОН: Укинувањето на екстерното тестирање објавено и во Службен весник

А1он
Министерството за образование и наука денеска соопшти дека со усвојувањето на измените на Законот за основното образование, на Законот за средното образование и на Законот
Македонија

ВИДЕО: Укинато екстерното тестирање

А1он
Со 64 гласа за, ниту еден против или воздржан, укинато е екстерното тестирање. Гласањето беше пропратено со аплауз во собраниската сала, каде отсуствуваа пратениците на
Македонија

Законите за укинување на екстерното и локалните избори во скратена постапка во македонското Собрание

А1он
Собранието на Република Македонија денеска со 66 гласови за, и ниту еден воздржан и против, ја усвои Предлог-одлуката за избор на претседатели, заменици на претседателите,
Македонија

(ВИДЕО) Дескоска: Утре се укинува екстерното тестирање

А1он
Рената Дескоска-Тренеска, иден министер за образование и наука, најави дека од утре ќе биде укинато екстерното тестирање. „На собраниска седница, утре ќе бидат поднесени три
Македонија

(ВИДЕО) Пратеници на СДСМ на средба со матуранти и наставници: Екстерното тестирање да се укине уште годинава

А1он
Пратениците на СДСМ во Собранието на Р.Македонија, Стефан Богоев, Ивана Туфегџиќ и Петар Атанасов денеска остварија средба со матуранти, наставници, професори на која се разговараше
Македонија

(ВИДЕО) Богоев: Екстерно тестирање да нема од оваа учебна година, поднесуваме иницијатива во Парламентот!

А1он
„Почитувани ученици, родители, наставници, и граѓани, Пратениците на СДСМ денеска ќе ги достават до Парламентот предлог измените на законите за основно и средно образование што