eksterno

Македонија

Денеска резултати од екстерното тестирање на матурантите

А1он
Во средните училишта денеска ќе бидат објавени резултатите од екстерното тестирање на учениците од завршните години. Државниот испитен центар денеска соопшти дека приговор на резултатите
Македонија

СДСМ: Екстерното ќе го укинеме, за насилието врз граѓаните ќе има одговорност!

А1он
„Над 612.000 граѓани во Македонија гласаа за промени. Мнозинството граѓани во Македонија кажаа дека се против екстерното тестирање, кое што не донесе ништо добро на
Македонија

Екстерно тестирање на матурантите од 30. јануари до 3. февруари

А1он
Екстерната проверка на постигањата на знаењата на учениците од завршните години во средното образование ќе се спроведе од 30 јануари до 3 февруари годинава, соопштија
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Целосно укинување на екстерното, а не ново усложнување

А1он
После сите штетни последици кои ги нанесе на образованието со екстерното оценување ВМРО-ДПМНЕ почна да се повлекува. Со новите законски решенија ВМРО-ДПМНЕ не сака и
Македонија

(ВИДЕО) Атанасов: Ова е последна година Груевски да се изживува со екстерното, ќе го укинеме

А1он
Оценките од небулозното екстерно тестирање не смеат да се внесуваат во свидетелствата на учениците. Тие треба да бидат поништени. Ова тестирање е погрешно и непрецизно
Македонија

Прашање на екстерно: Од јазикот на античките Македонци денес се познати?

А1он
Со доцнење и проблеми со компјутерскиот систем, денеска започна екстерното тестирање за основците и за средношколците. И покрај доцнењето од половина час или повеќе во
Македонија

Со испитот по мајчин јазик, почнува полагањето државна матура

А1он
Во сите средни училишта во Република Македонија денеска ќе почне полагањето државна матура, со тестирање по мајчин јазик (македонски, албански и турски) и литература, кој
Македонија

ДИЦ: Објавени распоредите за екстерно тестирање од 7-ми до 11 јуни

А1он
Државниот испитен центар соопшти дека вчера се објавени распоредите за екстерното тестирање на учениците по денови. Три дена пред тестирањето учениците ќе можат да ги
Македонија

Со есктерното денеска опфатени 7.387 матуранти

А1он
Вкупно 7.387 ученици од завршните години во средното образование се опфатени денеска со процесот на екстерното тестирање. Како што соопшти Министерството за образование и наука, повикувајќи се