studentski otpor

Македонија

Студентски отпор: Луѓето на средбата со ВМРО-ДПМНЕ не се наши членови туку од подмладокот на таа партија

А1он
Студентски отпор преку писмено соопштение демантира дека нивни претставници биле на средба со пратенци на ВМРО – ДПМНЕ во однос на нивниот предлог закон за
Македонија

„Студентски отпор“ не се согласува со предлогот за измена на Законот за субвенциониран студентски оброк

А1он
Претставници на организацијата „Студентски отпор“ денеска имале средба со пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на која искажале несогласување со предлогот за измена на Законот за субвенциониран студентски
Македонија

Студентски отпор: Пари за функционерите има – за студентите нема

А1он
„Во ситуација каде што МОН и владата континуирано тврдат дека „од наредниот месец“ ќе се исплаќа навремено субвенциониран студентски оброк и стипендии, кога студентите од
Македонија

Студентски отпор: Запленети сите грејни тела во студентскиот дом „Гоце Делчев“

А1он
До Студентски Отпор стигна информација дека надлежните ги заплениле сите грејни тела во студентскиот дом „Гоце Делчев”. Освен тоа им се заканиле дека ќе ги
Македонија

„Студентски отпор“ најави протести доколку не им се исполнат сите барања

А1он
„Како што веќе добро е запозната јавноста беше најавен масовен протест пред МОН со цел да го изразиме големото незадоволство од немањето на слух за
Македонија

Студентски отпор бара средба со министерот за образование

А1он
Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите кој континуирано се зголемува низ годините а особено изминативе месеци.Ги
Македонија

Студентски отпор најавува радикализација и секојдневни блокади на Скопје

А1он
МОН преку континуираната негрижа за студентите и почитување на законските рокови ги принудува студентите повторно со протести и радикализација да си ги бараат своите права.
Македонија

Студентски отпор: За патни трошоци за пратеници има, за исплата на студентски оброк нема

Орце Костов
Три месеци откако беше договорено да се добива субвенциониран студентски оброк по ланските критериуми се додека не се донесе нов закон, студенти од Битола останале