Студентски отпор бара средба со министерот за образование

Од:

Сакаме да го изразиме нашето незадоволство од институциите и нивниот игнорантски, незаинтересиран однос кон студентите кој континуирано се зголемува низ годините а особено изминативе месеци.Ги потсетуваме одговорните и надлежните дека ние немаме намера да се откажеме се до целосно исполнување на нашите барања се вели во објавата на Студентски отпор.

Тие објавија повеќе барања.

– Барање за средба со министерот за образование и претставници од Студентски отпор, како и вклучување на наши претставници во работните тела; Изедначување на стипендиите (ретроактивна исплата и нов анекс на договорите); Покачување на дневниот износ на субвенционираниот студентски оброк согласно инфлацијата на 160денари; Дигитализација и укинување на т.н. „скриени трошоци“ на факултетите; Бесплатен/субвенциониран меѓуградски превоз за студентите; Прецизни рокови за започнувањето и реализацијата на најавената реконструкција на студентските домови; Стипендирање на студентите на втор циклус студии, Модернизирање на лабораториите на природните и техничките факултети Прецизни рокови за започнување и реализација на изградбата на зградите на ФИНКИ и ДИФ, се наведува во соопштението од движењето.

Од Студентски отпор ги повикуваат сите студенти да им се приклучат во борбата и напоменуваат дека за остварување на барањата ќе ги користат сите расположливи механизми и средства.

Би можело да ве интересира

Осум важни достигнувања за осум години: Иновации на Бреинстер што го менуваат образованието

Горан Наумовски

Студентите од правните факултети денеска ќе протестираат пред Владата на Македонија

(ВИДЕО) Студенти на протестот пред Влада: Правото стана алатка на богатите

(ВИДЕО) Ковачевски: Македонски келнери во Блед ме молеа „внесете не во ЕУ, сакаме да се вратиме дома“

Орце Костов

Студентски отпор: Луѓето на средбата со ВМРО-ДПМНЕ не се наши членови туку од подмладокот на таа партија

Ана Ололовска

„Студентски отпор“ не се согласува со предлогот за измена на Законот за субвенциониран студентски оброк

Ана Ололовска