azilanti

Свет

Бројот на луѓе кои бараат азил во Европа достигна највисоко ниво во последните шест години

А1он
Агенцијата за азил при Европската Унија денеска соопшти дека бројот на луѓе кои бараат азил во Европа го достигнал својот максимум во последните шест години
Свет

Од Русија избегаа во Америка, наместо во ветената земја завршија во притвор

А1он
Младиот руски брачен пар лекари Марија и Борис Шевчук, кои одбија да потпишат петиција и да учествуваат на демонстрациите за поддршка на рускиот претседател Владимир
Регион

Албанската Влада демантира дека постои договор за изградба на центар за азиланти

А1он
Албанската Влада ја демантира веста на британски „Сан“ дека ќе се гради центар за азил во Албанија, каде ќе бидат сместувани имигранти кои од Франција
Регион

Албанците први во Европа и четврти во светот по барање азил, претседателот Мета вели: Доста е

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук објави фотографија на која се прикажува графикон за периодот 2010-2019 година каде Албанија е рангирана на четвртото место во
Свет

„Оксфам“: Природните непогоди раселуваат по 20 милиони луѓе годишно

А1он
Природните непогоди како резултат од климатските промени принудуваат по 20 милиони луѓе годишно да ги напуштат своите домови во последната деценија, што е еквивалентно на
Видео Македонија

ВИДЕО: Од 297 барања за азил, само на две лица им е признат статусот

Ана Василевска
Со неинформираност на задржаните лица – странци за тоа која е причината за нивно задржување во прифатниот центар, како и нецелосно и неблаговремено информирање за
Свет

Франција сака да ја забрза екстрадицијата на одбиените баратели на азил

А1он
Францускиот министер за внатрешни работи Кристоф Кастанер побара од префектите во Франција „решително“ да ги применуваат одредбите на новиот закон за азил, што стапи во
Свет

Речиси 60 отсто од барателите на азил во Германија се без лични документи

А1он
Повеќето баратели на азил, кои пристигнуваат во Германија, се без документи за идентификација, пишува весникот „Велт ам Зонтаг”, цитирајќи податоци обезбедени од германското Министерство за