ukrainski begalci

Свет

Истражување: Повеќе од една третина од украинските бегалци планираат да останат во Германија

А1он
Русија денеска соопшти дека добила извинување од Ватикан поради коментарите на папата Франциск минатиот месец дека руските војници од некои етнички малцински групи биле „најсурови“
Свет

Полска се подготвува да прими нов бран украински бегалци

А1он
Полска се подготвува да прими нов бран украински бегалци со приближувањето на зимските месеци и подготви „значително повеќе од 100.000“ места во прифатните центри, соопшти
Свет

Земјите од ЕУ ќе добијат уште 3,5 милијарди евра за украинските бегалци

А1он
Земјите-членки на Европската Унија ќе добијат уште 3,5 милијарди евра за помош на украинските бегалци, јави ДПА. Средствата ќе се обезбедат од европските фондови за
Македонија

Во Македонија регистрирани 201 Украинец, азил побарала само мајка со три малолетни деца, но се премислила

Маја Илиевска-Пачемска
По истекот на законски дозволениот рок од 90 дена во кој гости од други земји е дозволено да престојуваат кај нас, група Украинци кои се