francija

Свет

Земјотрес од 4,4 степени по Рихтер на границата меѓу Франција и Швајцарија

А1он
Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала попладнево ја погоди границата меѓу Франција и Швајцарија. Се почувствувал и во Германија. Како што пишува
Свет

Париз „врие“ поради пензиската реформа-полицијата уапси 234 лица

А1он
По синоќешните демонстрации во Париз против реформата на пензискиот систем, уапсени се 234 лица. Синоќа на улиците на Париз биле распоредени 2.000 полицајци, а за
Свет

(ВИДЕО) Француската полиција брутално се справува со демонстрантите

А1он
По повод усвојувањето на спорниот закон за пензии, во Франција се уште не стивнуваат протестите. NOT ON THE "NEWS"#PARIS VICIOUS BRAV-M ATTACK PROTESTORS.🤬 pic.twitter.com/YM5iMHl3gc —
Свет

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Париз поради пензиската реформа на Макрон

А1он
Полицијата вечерва се судри со демонстрантите во Париз за време на новиот протест против планот на француската влада за зголемување на старосната граница за пензионирање.
Свет

ВИДЕО: Огромни немири во Париз поради одлуката на Макрон, стотици уапсени

А1он
Француската полиција уапси 217 лица синоќа за време на протестите во Париз против контроверзната пензиска реформа што беше протуркана во парламентот без конечно гласање во
Свет

ВИДЕО: Хаос во Париз, француската полиција со солзавец ги растера демонстрантите

А1он
Француската полиција наводно употребила солзавец кон демонстрантите на плоштадот Конкорд. Impressionnant rassemblement à la #Concorde devant l'Assemblée nationale. Vous ne disperserez pas les Français. Ils
Свет

ВИДЕО: Хаос во францускиот парламент, Макрон ја искористи „нуклеарната опција“ поради новиот закон

А1он
Ширум Франција се зголемуваат протестите поради новиот закон што претседателот Емануел Макрон денеска го протурка низ парламентот во посебна процедура. Француската премиерка Елизабет Борн искористи
Свет

Нови протести во Франција, Макрон се уште нема мнозинство за пензиските реформи

А1он
Илјадници луѓе денеска продолжија да протестираат во француските градови против спорниот план за пензиски реформи на претседателот Емануел Макрон, кој е во завршна фаза во
Свет

ВИДЕО: Пендреци, клоци, боксови-судир на полицијата и демонстрантите во Париз

А1он
На протестот против пензиските реформи во Париз, дојде до жесток судир на поддржувачи на движењето „црни блокови“ со полицијата при што настана вистински хаос. На
Свет

ВИДЕО: Торнадо во Франција за три минути направи големи штети

А1он
Францускиот град Понтерион во централна Франција ќе го памети 9 март 2023 година, бидејќи торнадото ечеше низ областа, предизвикувајќи огромна материјална штета. Имено, торнадото се