francija

Свет

Во Франција уапсен млад следбеник на Хитлер, кој планирал масовно убиство во неговото средно училиште и џамија

А1он
Деветнаесетгодишно момче завчера е приведено и обвинето за планирање насилничка акција во своето поранешно средно училиште и во џамија во Поморска Сена, пренесе Радио Франсе.
Свет

Жан-Марк Сове: Во Католичката црква од 1950 година се идентификувани помеѓу 2.900 и 3.200 педофили

А1он
По две и пол години работа, Независната комисија за сексуална злоупотреба во француската католичка црква (Циасе) во вторник ќе ги објави своите наоди во извештај
Свет

Почина контроверзниот француски бизнисмен, политичар, глумец – Бернард Тапи

А1он
„Човекот со илјада животи“ Бернар Тапи, како што го нарекува париски „Фигаро“, почина денеска, објави неговото семејство. Невообичаен лик во секоја смисла на зборот, обожаван
Свет

Во Франција пронајдени 700 килограми кокаин скриен во камион со ракчиња

А1он
Француската полиција пресретнала камион со околу 700 килограми кокаин скриен меѓу дваесет тони ракчиња во северозападна Франција. Како што пренесуваат странските агенции, две лица се
Свет

Серискиот убиец по кој 35 години трагаше француската полиција, бил поранешен полицаец

А1он
Француската полиција цели 35 години го бараше серискиот убиец, осомничен за пет убиства, но се чини дека потрагата заврши откога поранешниот полицаец изврши самоубиство, а
Свет

Советникот за национална безбедност на Бајден се сретна со францускиот амбасадор во САД

А1он
Советникот за национална безбадност на американскиот претседател, Џејк Саливан, синоќа во Белата куќа се сретна со францускиот амбасадор Филип Етијен, кој се врати во американската
Свет

Франција го предупреди Мали дека ќе ја загуби поддршката доколку ја регрутира руската група „Вагнер“

А1он
Франција денеска го предупреди Мали дека ќе ја загуби поддршката од меѓународната заедница и ќе се откаже од цели делови на својот суверенитет доколку ангажира
Свет

Франција ја обвини Велика Британија дека рибарите ги држи како „заложници“ за политички цели

А1он
Франција денеска ја обвини Велика Британија дека игра политички игри со правата на риболов по Брегзит, откако Лондон и островот Џерси одбија да издадат дозволи
Свет

Франција и продава на Чешка артилериски топови „Цезар“ за 257 милиони евра

А1он
Франција ќе и продаде 52 артилериски топови „Цезар“ на Чешка, во договорот вреден 257 милиони евра, изјави денеска официјален претставник на француското Министерство за вооружени
Свет

Марин Ле Пен е за воведување на терминот „национален приоритет“ во францускиот Устав

А1он
Француската екстремно десничарска лидерка Марин Ле Пен денеска предложи терминот „национален приоритет“ да се вклучи во Уставот, да се укине правото на земја за странците