libija

Свет

(ВИДЕО) Драматичнa ситуација во Дерна: Илјадници трупови се распаѓаат под урнатините

А1он
Жителите и спасувачите во уништениот либиски град Дерна се обидуваат да се справат со илјадниците трупови кои се распаѓаат под урнатините. Светската здравствена организација и
Свет

На плажа во либискиот град Дерна пронајдени се 400 тела

А1он
Спасувачките тимови од Малта пронајдоа неколку стотици тела на жртви од катастрофалните поплави на плажата во либискиот град Дерна, соопштија денеска властите на Малта. „Имаше
Свет

(ВИДЕО) Морето исфрла тела на жртви од Дерна стотици километри подалеку

А1он
Телата на жртвите на трагедијата во либискиот град Дерна морето ги исфрла сторина километри подалеку од градот сведочи жител на градот Торбук кој се наоѓа
Свет

ВИДЕО: Се стравува дека во Либија загинале 20.000 луѓе: „Бранот од седум метри урна згради во морето“

А1он
Либискиот град Дерна продолжува да брои загинати откако разорните поплави однесоа цели населби и оставија илјадници мртви. Повеќе од 5.300 луѓе загинаа откако две пукања
Свет

Уништените брани кои ја предизвикаа катастрофата во Либија ги изградија југословенски компании

А1он
Две брани над градот Дарна во источна Либија, кои пукнаа и предизвикаа поплави со илјадници жртви, ги изградија југословенски компании. Браните изградени во 1970-тите веројатно
Свет

(ВИДЕО) Ужас во Либија: Телата на жртвите оставени пред мртовечниците, бројот на загинати може да надмине 10.000

А1он
Над 5.000 луѓе загинаа, а 10.000 се водат како исчезнати откако обилните дождови во североисточна Либија предизвикаа уривање на две брани, испраќајќи повеќе вода во
Свет

(ВИДЕО) Морничави сцени од Либија, дури 10.000 луѓе се водат за исчезнати

А1он
Околу 10.000 луѓе се водат како исчезнати по големите поплави во Либија, изјави претставник на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина (IFRC). The
Свет

(ВИДЕО) Сус и Дерна прогласија природна катастрофа: Бројот на жртвите во поплавите во Либија надмина 3.000

А1он
Бројот на загинати во поплавите во градот Дерна во источна Либија надмина три илјади, јави ТВ каналот Ал Арабија, повикувајќи се на министерот за здравство