eu

Свет

Анкета: Граѓаните на ЕУ и даваат предност на Меркел во однос на Макрон

А1он
На хипотетичко прашање за кого би гласале за „претседател на ЕУ“, доколку Ангела Меркел и Емануел Макрон се единствени кандидати, повеќе од половина од испитаниците
Свет

Европратеници: ЕУ да им помогне на луѓето изложени на ризик во Авганистан

А1он
Европратениците во дебатата за иднината на Авганистан ја истакнаа потребата ЕУ да им помогне на луѓето безбедно да ја напуштат земјата по враќањето на талибанците
Свет

Борел: Русија сака да ја подели ЕУ, Унијата мора да остане обединета

А1он
Русија сака да ја подели Европската унија преговарајќи само со одредени членки, на што треба да одговори со единство, изјави денеска министерот за надворешни работи
Македонија

Заев и Меркел на средба во Тирана: Македонија треба да ги започне преговорите, европската интеграција не треба да се одложува

А1он
Владината делегација предводена од премиерот Зоран Заев заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров и министерот за надворешни работи Бујар Османи
Македонија

Според Меркел, Македонија и Албанија ги исполниле поставените услови за да започнат преговори за членство

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел на заедничката прес-конференција со албанскиот премиер Еди Рама, рече дека Албанија и Северна Македонија ги исполниле условите почеток на преговори за
Регион

ЕУ ризикува масовна миграција од Западен Балкан доколку не ги исполни ветувањата за проширување, предупредува Вархеји

А1он
Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји оцени дека граѓаните на Западен Балкан може да ја предизвикаат следната мигрантска криза доколку Европа дозволи да пропаднат ветувањата за
Регион

Габриел Ескобар: САД веруваат дека проширувањето е корисно и за Западен Балкан и за ЕУ

А1он
Новиот американски пратеник за Западен Балкан и за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Габриел Ескобар, изјави дека САД имаат многу јасна цел да го направат
Свет

ЕУ ги продолжи санкциите против лица за „кршење на територијалниот интегритет на Украина“

А1он
Советот на ЕУ ги продолжи за шест месеци санкциите против руски и украински државјани за таканаречени прекршувања на територијалниот интегритет на Украина, се наведува во