putin

Свет

Меркел во Кремљ побара од Путин да го ослободи Навални

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел на денешната средба воп Кремљ со рускиот претседател Владимир Путин побара ослободување од од затвор на неговиот политички противник Алексеј Навални,
Свет

ВИДЕО: Телефонот на Меркел заѕвоне среде говор на Путин, тој запре и искоментира кусо

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел е во посета на Москва, каде што се сретна со рускиот претседател Владимир Путин. Главната тема на разговор меѓу германската канцеларка
Свет

Путин и Драги: Да се спречи хуманитарна катастрофа во Авганистан

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и италијанскиот премиер Марио Драги денеска се согласија дека најважно е да се спречи хуманитарна катастрофа во Авганистан и да се
Свет

Гардијан: Путин им наредил на руските разузнавачки служби да овозможат победа на Трамп на изборите во 2016 година

А1он
Документи од Кремљ, до кои дошле новинарите од британскиот весник Гардијан, откриваат дека рускиот претседател Владимир Путин лично наредил тајни специјални служби за поддршка на
Свет

ВИДЕО: Путин самиот седна да ја проба претседателската лимузина

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин го искористи денешното отворање на последниот дел од нова обиколница во Московскиот Регион, за самиот да седне зад воланот на претседателската
Свет

Путин откри дека примил „Спутник В“: Имав темепратура

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска откри дека, по негов избор, ја примил руската вакцината против коронавирус „Спутник В“. Рускиот претседател, кој денеска одговара на прашања
Свет

Русија и Кина одбележуваат 20 години стратегиско партнерство

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Си Џинпинг денеска ќе разговараат на дваесетгодишнината од потпишувањето на Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу двете
Свет

Кремљ жали што ЕУ е против идејата за самит со Путин

А1он
Кремљ денеска изрази жалење што Европската унија го отфрлила француско-германскиот предлог за започнување дијалог со Русија, организирајќи самит со претседателот Владимир Путин. – Претседателот Путин
Свет

Европските лидери го одбија планот на Франција и Германијза за самит со Путин

А1он
Шефовите на држави и влади на ЕУ разговараа и ја отфрлија иницијативата на германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за одржување состанок