Агелер со честитка до Сиљановска Давкова: Историски избор на прва жена претседател на Северна Македонија

Од:

Американската амбасадорка Анџела Агелер и ја честиташе победата на Гордана Сиљановска Давкова на претседателските избори.

Таа преку налогот на X го оцени како историски изборот на првата жена претседател на Северна Македонија и нагласи дека САД продолжуват со поддршка на целосната евроинтеграција на земјава.

-Моите срдечни честитки до Гордана Сиљановска Давкова за нејзиниот историски избор за прва жена претседател на Северна Македонија. Честитки и за сите оние граѓани кои вчера го искористија своето избирачко право на претседателски и парламентарни избори. Соединетите Американски Држави ќе продолжат да ги поддржуваат целите за просперитет и целосна евроатланска интеграција на оваа земја, стои во пораката на Агелер.

Би можело да ве интересира

Сиљановска Давкова по обидот за атентат на Трамп: Нема место за политичко насилство во демократските држави

Сиљановска-Давкова: Да се покрене дискусија за отслужување воен рок врз доброволна основа

Претседателката Сиљановска Давкова очекување од новиот владин состав совесно, чесно и одговорно да ја реализира поставената програма за работа

Сиљановска Давкова: Андов беше предводник на разумноста и трпеливоста

Сиљановска Давкова: Војната во Украина не е украински, туку европски и светски проблем

Горан Наумовски

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Денис Беќировиќ, претседавач на Претседателството на БиХ