Ковачевски-Агелер: САД сакаат да ја видат Македонија што поскоро во ЕУ

Од:

САД сакаат да ја видат Северна Македонија што поскоро во Европската унија, објави на Фејсбук премиерот Димитар Ковачевски по денешната средба со американската амбасадорка во земјава, Анџела Прајс Агелер.

-Уште еднаш беше потврдена цврстата поддршка од САД за нашите европски политики. Високо ја цениме добронамерноста на нашите американски пријатели, кои и на Лидерскиот состанок посветен на Планот за раст за Западен Балкан ја повторија пораката дека ќе продолжат заедно со нас на европскиот пат, напиша Ковачевски.

Нашиот следен исчекор кон евроинтеграциите, како што наведува Ковачевски, е долгоочекуван и меѓународно поддржан како никогаш досега.

-Верувам дека овој момент ќе го препознаат проевропските сили во општеството кои ќе застанат во одбрана на визијата за европска држава. Зад таа визија стои нашиот концепт на европерспективи и осигурена европска иднина наспроти концептот на неизвесност и изолација, подвлекува Ковачевски по средбата со американската амбасадорка Анџела Агелер.

Би можело да ве интересира

Агелер: Енергетската сигурност и зелената енергија се приоритети што треба да ги надминат партиските политики

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Ковачевски: Гледаме политички пазар, без јавна дебата, за зголемување на државната управа

Горан Наумовски

Ковачевски официјално се повлекува од функцијата претседател на СДСМ

Горан Наумовски

Агелер со честитка до Сиљановска Давкова: Историски избор на прва жена претседател на Северна Македонија

Орце Костов

Ковачевски го призна поразот: Денешниот резултат е разочарувачки, на СДСМ му е зададен тежок удар

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Ковачевски: Oва е последниот повик за Европа, ние не се откажуваме!

Горан Наумовски