pomiluvanja

Македонија

Измените во Кривичниот законик го премислија адвокатот Наумовски: Повлечена иницијативата за помилувањата на Иванов

Александар Тодески
Адвокатот Миле Наумовски кој се обиде преку Врховниот суд да ги оживее помилувањата на поранешни функционери кои ги потпиша поранешниот претседател Ѓорге Иванов се премисли
Македонија

Маричиќ и Нухиу го повлекоа списокот за помилување на затвореници

Кристијан Ландов
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, го повлекува списокот со предлогот за помилување, на кој се најдоа осуденици како Сеад Кочан, Александар Василевски-Нинџа, Бобан Илиќ. Маричиќ
Македонија

Списоците со затвореници за помилување не се стигнати до Пендаровски

Кристијан Ландов
Финалните списоци со затвореници за кои е предложено помилување до Министерството за правда, не се доставени до Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Оттаму не знаат
Македонија

И за Нинџа се бара помилување, заменик-министерот за правда не се согласува со сите предлози

Кристијан Ландов
Александар Василевски-Нинџа осуден за „27 април“ и сведок во предметот „Организатори на 27 април“, неофицијално е еден од затворениците за кого од затворот „Скопје“ во
Македонија

Давидовиќ: Иванов може да ги помилува осудените за 27 април

Кристијан Ландов
Претседателот во заминување, Ѓорге Иванов, може да ги помилува осудените за случајот од 27 април, тврди адвокатот Ѕвонко Давидовиќ за „А1он“. Според него, Иванов има