Списоците со затвореници за помилување не се стигнати до Пендаровски

Од:

Финалните списоци со затвореници за кои е предложено помилување до Министерството за правда, не се доставени до Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски. Оттаму не знаат дали на листите се бизнисменот Сеад Кочан, Александар Василевски-Нинџа кој е осуден за упадот на „27 април“ и Бобан Илиќ, осуден за прегазувањето на малиот Алмир.

„Комисијата за помилување ќе ја закаже седницата кога ќе пристигне финалниот список од Министерството за правда со предлозите за групното помилување. Јавноста како и секогаш ќе ја информираме веднаш кога ќе се донесат одлуките“, велат од претседателскиот Кабинет.

Од Министерството за правда, засега има потврда само дека до нив е пристигнат предлог од затворите за шестмесечно намалување на казната за бизнисменот Сеад Кочан. Оттаму, нема одговор, дали за помилување е предложен и Василевски-Нинџа, како и Бобан Илиќ.

Комисијата за помилување на Пендаровски ја сочинуваат Фехми Стафа, Љубомир Јовески, Љубомир Михајловски, Темелко Ристевски, Ерол Рушид, Томислав Кежаровски, Божин Аврамовски, Сафет Aлиу, Зора Митиќ и Билјана Петковска. За претседател е именувана Уранија Пировска.

Би можело да ве интересира

Помилување може да има само доколку е донесена правосилна судска пресуда

Претседателот може да помилува само осудени, не и кривично гонети: Предлог законот за помилување во Собрание

Орце Костов

Путин го помилува сатанистот кој изеде четворица студенти

А1он

Измените во Кривичниот законик го премислија адвокатот Наумовски: Повлечена иницијативата за помилувањата на Иванов

Александар Тодески

Претседателот може да помилува само казнети лица, а не и тие што кривично се гонат: Се подготвува нов закон за помилување

Орце Костов

Пендаровски одби да ја помилува Катица Јанева

Орце Костов