laskarci

Македонија

Завршни зборови на одбраната за „Ласкарци“

А1он
Со завршни зборови на одбраната, денеска во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за автобуската несреќа кај селото Ласкарци, во која
Македонија

Одбраната на обвинетите во Ласкарци побара ослободителна пресуда

А1он
Одбраната на второобвинетиот Ремзи Мифтари и третообвинетиот Игор Ѓорѓиевски во случајот „Ласкарци“ денеска во Основен кривичен суд Скопје во завршните зборови побараа ослободителна пресуда за
Македонија

Бранителите на сопственикот на „Дурмо Турс“ велат дека не се докажало ниту едно дејствие за кое се товари првообвинетиот во „Ласкарци“

А1он
Бранителите на првообвинетиот во случајот „Ласкарци“, во завршните зборови во Основен кривичен суд Скопје денеска наведоа дека во постапката не се докажало ниту едно дејствие
Македонија

Оштетени, родители и роднини на загинати во Ласкарци побараа најстрога казна за обвинетите

А1он
Оштетени, родители и роднини на загинати во сообраќајната несреќа кај Ласкарци денеска во Основен кривичен суд Скопје во своите завршни зборови побараа осудителна пресуда со
Македонија

Обвинителство бара најстрога казна за сите обвинети во случајот „Ласкарци“

А1он
Јавниот обвинител Дарко Јакимовски денеска во завршен збор побара најстрога казна за обвинетите во случајот со несреќата кај Ласкарци. Според него, кај сите обвинети постоела
Македонија

Јакимовски: Сообраќајната незгода кај Ласкарци претставува акумулација на голем број пропусти

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје јавниот обвинител Дарко Јакимовски денеска започна со завршните зборови во врска со случајот „Ласкарци“ кој се однесува на несреќата што
Македонија

Ќерка на поранешен албански министер загина во Македонија

А1он
Ева Таво (24), ќерката на поранешниот министер за здравство на Албанија, Вангело Таво, загина во сообраќајна несреќа што се случи вчера во Македонија. Ева загинала
Македонија

Рочиштата на Титаник, Ласкарци и Жан Митрев одложени поради самиотот на ОБСЕ

А1он
Самитот на ОБСЕ што се одржува во Скопје отповика неколку термини на закажани рочишта во Основниот кривичен суд Скопје, помеѓу кои се и судењата за
Македонија

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“, завршни зборови на обвинителство на 14 декември

А1он
Во Основниот Кривичен суд Скопје денеска заврши доказната постапка за случајот „Ласкарци“ што се однесува на автобуската несреќа во која загинаа 16 лица и околу
Македонија

Кривичен бара судијката за Ласкарци, избрана во Апелација, да остане до изрекување пресуда

А1он
Основниот кривичен суд Скопје денеска се обрати до Судскиот совет на РСМ со барање судијата Александра Ристеска која, меѓу другото, постапува и како член на