mia

Македонија

„МИА се претвори во ПР служба на владата“ – ги укинува дописниците од светот, ќе зема државни пари само за работа во Македонија?

А1он
Од 1 јануари дописништвата на МИА во Брисел, Вашингтон, Атина се ставаат во мирување на неопределено време, поради „недостиг на финансиски средства“, се вели во
Македонија

Владата му препорача на Надзорниот одбор на МИА да го реизбере Драган Антоновски за генерален директор

А1он
Владата на денешната седница донесе заклучок да му препорача на Надзорниот одбор на АД „Медиумска информативна агенција”, да ги реизбере Драган Антоновски за претседател на
Македонија

Владата ќе го разреши Зоран Иванов од надзорниот одбор на МИА

А1он
На иницијатива на премиерот Зоран Заев и на министерот за надворешни работи, Бујар Османи, поведена е постапка за разрешување на Зоран Иванов од функцијата претседател
Македонија

ЕФН: ВМРО – ДПМНЕ нема право да бара МИА да открива извори

А1он
Генералниот секретар на Европската федерација на новинари (ЕФН), Рикардо Гутиерез, реагира на барањата на ВМРО-ДПМНЕ, државната агенција МИА да ги открие своите извори и најстрого
Македонија

МИА: Немало никаква интервенција од Ципрас и од Атина

А1он
Македонската информативна агенција (МИА) реагира на објавите дека преиначиле изјава на премиерот Зоран Заев на барање на Грција. „Со оглед на упатени прашања од различни
Македонија

Антоновски за „А1он“: Во МИА е извршена тешка кражба, одземени се компјутери и техничка опрема

А1он
Директорот на Македонската информативна агенција (МИА), Драган Атоновски, за „А1он“ изјави дека синоќа на полноќ биле украдени компјутери и техничка опрема од просториите на Агенцијата
Македонија

Обиени просториите на МИА и одземен дел до техничката опрема

А1он
Македонската информативна агенција објави дека непознати сторители во текот на ноќта извршиле разбојништво во нивните простории. Сторителите одзеле дел од техничката опрема на МИА. Полицијата
Македонија

Владата не ги одобри извештаите на поранешните членовите на УО на МИА, недоволно се ангажирале во Управниот одбор

А1он
Владата на Република Македонија на денешната седница ги усвои извештаите за работењето на Македонската информативна агенција (МИА), како и извештаите на годишната сметка и за
Македонија

Драган Антоновски стапува на функцијата директор на МИА

А1он
Новинарот Драган Антоновски стапува на функцијата генерален директор на Македонската информативна агенција (МИА). Антоновски е избран од страна на новиот Надзорен одбор на МИА за