laskarci

Македонија

Продолжува судењето за „Ласкарци”

А1он
За Дурмиш Белули, газдата на превозникот „Дурмо турс“, и другите вработени во оваа компанија обвинети во судскиот предмет „Ласкарци”, денеска е закажано ново рочиште во
Македонија

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ немал психичка болест

А1он
Возачот на автобусот на Дурмо турс немал психичка болест или пореметување во време на настанот, изјави вештак невропсихијатар на денешното рочиште за несреќата кај Ласкарци.
Македонија

Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ боледувал од дијабет, терапијата не влијаела на способноста за возење

А1он
Возачот на автобусот боледува од дијабет 2 од 2010 година, што со терапија добро се регулира и има добра општа здравствена состојба, изјави вешто лице
Македонија

На „Ласкарци” ќе се презентираат извештаи од Судска медицина и психијатар

А1он
Вешто лице од Судска медицина и психијатар денеска на рочиштето за „Ласкарци”, ќе ги презентираат извештаите за здравствената состојба на возачот Маноил Трифуновски, потврдија за
Uncategorized

По пат на елиминација, човечкиот фактор пресуден за несреќата кај Ласкарци

Искра Манојлоска
За автобуската несреќа се обвинети шест лица. Сопственикот на „Дурмо турс“, Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во фирмата Ремзи Мифтари, и возачот на автобусот Маноел
Видео Македонија

ВИДЕО: Возачот на автобусот на „Дурмо турс“ не заспал, но можеби нешто друго го деконцентрирало

Искра Манојлоска
На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал никаква можност да ја спречи
Видео Македонија

ВИДЕО: „Да умреш каде што седиш“, тензично рочиште за несреќата кај Ласкарци

А1он
Тензично помина денешното рочиште за случајот „Ласкарци“, каде што адвокатите преку вкрстено испрашување бараа одговори од вештакот за да се утврди вина кај обвинетите, односно
Македонија

Нови рочишта за „Ласкарци“, „Монструм“ и „Траекторија“

А1он
Во Основниот кривичен суд Скопје денеска се закажани нови рочишта за случаите „Ласкарци“, „Монструм“ и „Траекторија“. Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци на 13 февруари