Побаран куќен притвор за Јанакиески

Од:

Обвинителката Лиле Стефанова побара куќен притвор за Миле Јанакиески. Ова доаѓа веднаш откако судот му одреди највисока казна затвор од 4,6 години. На ова се притвеше Јанакиески.

dobivaj vesti na viber

“Имајќи ја во предвид казната за Миле Јанакиески и фактот што тој е осуден од овој суд на казна од 6,3 години и фактот што против него се водат други кривични потапки, но и фактот што има влошена здравствена состојба, поради причини за опасност од бегство барам куќен притвор која ќе трае до започнување на издржување казна затвор.

Адвокатката Сања Алексиќ кажа дека се противи на предлогот за куќен притвор.

“При давање на ваков предлог јавниот обвинител не достави ниту еден релевантен доказ од кој судот ќе утврди дека Миле Јанакиески се подготвува са бегство, од друга страна, обвинителот единствено се повика на тоа дека обвинетиот е веќе огласен за виновен и дека му е изречена затворска казна од 6,3 години. Одбранта укажува дека станува збор за неправосилна пресуда за која одбраната се жали, поради што предлагам на судот при одлучуваеето на ваквиот предлог на обвинителот да земе во предвид две решенија на Апелација. Јанакиески има мерки на претпазливост кои ги почитува. И при давањето на признание на вина беше запознаен со можните казни”, кажа адвокатката Алексиќ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јанакиески во „ТНТ“: Ако ме осудите по шести пат нема ништо да се смени, освен што Фијат ќе заработи пари од буџетот

Ландов

ВИДЕО: Рустеми бара затворски казни за уривањето на „Космос“, за Јанакиески рече дека не направил злоупотреба со тендерот

Кристијан Ландов

Кривичен го стави Јанакиески во притвор, иако повисокиот суд посочи дека нема докази дека подготвува бегство

На Јанакиески му е одреден и куќен притвор, покрај највисоката затворска казна во “Титаник”

Кристијан Ландов

Титаник: Јанакиески доби најголема казна од 4,6 години, Протуѓер е условно, Јанкулоска 2,6 години затвор

Кристијан Ландов

(ВИДЕО) Каевски: Признанијата за „Титаник“ ги потврдија криминалот и изборните измами на ВМРО-ДПМНЕ

А1он