По 3,5 години затвор за Исмет Гури и Ејуп Алими од ДУИ во повтореното судење за „Титаник 3“

Од:

По три години и шест месеци затвор добија Исмет Гури и Ејуп Алими од ДУИ и во повтореното судење за „Титаник 3“ денеска во Основниот кривичен суд во Скопје.

Двајцата беа обвинети за уништување изборен материјал, односно дека на локалните избори во 2013 хгодина менувале дел од записниците за гласањето во Чаир.

Судијката Марија Клетничка-Марковска им изрече идентични казни како и во првиот судски процес кој беше поништен од Апелацискиот суд во Скопје кој ја укина пресудата и го врати случајот на почеток.

Оваа пресуда повторно не е правосилна и функционерите на ДУИ имаат право на жалба до Апелација.

Двајцата провостепено осудени се единствените поистакнати функционери од ДУИ за кои се дојде до пресуда во случаите што ги отвори Специјално јавно обвинителство (СЈО).

Гури во моментов е заменик-управник во УЈП, а Алими државен советник во министерството за политички систем со кое раководи Артан Груби.

Би можело да ве интересира

ДУИ: ВМРО и СДСМ се против нашата идеја за избор на претседател во Собрание

Предраг Петровиќ

Ахмети: Изборот на претседател во Собрание е за поголема консензуалност и помалку трошење буџетски средства

Горан Наумовски

Ахмети: ДУИ по изборите ќе соработува со партиите кои ќе ја прифатат нашата платформа

Горан Наумовски

Коалиција ВРЕДИ: ДУИ за еден мандат потроши 46 милиони евра во апарати за коцкање

Ахмети го најави Бујар Османи за претседател: ДУИ бара и потпретседател на државата

Орце Костов

Ковачевски и Ахмети до крајот на неделава ќе се договорат, дали одат во коалиција или самостојно на избори