trosoci

Економија

ССМ: Трошоците на четиричлено семејство во август зголемени за 214 денари, со ученик во семејството за 8.000 денари

А1он
Минималните месечни трошоци на едно четиричлено семејство во август се зголемени за 214 денари во однос на јули, покажуваат податоците од најновата синдикална кошница што
Македонија

Ќе се ограничат државните сметки во кафеаните, за повисоките функционери – побогати софри

А1он
Сите државни функционери ќе имаат ограничување на трошоците за угостителски услуги, а сумите што ќе бидат дозволени ќе бидат распоредени скалесто и ќе зависат од
Економија

Потрошувачката кошничка за октомври изнесува 33.704 денари

А1он
Вредноста на минималната потрошувачка кошничка за октомври 2020 година изнесува 33.704 денари, соопшти денеска Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ). Според ССМ, во кошничката, исхраната
Економија

Трошоците на живот во септември на месечно ниво пониски, на годишно ниво раст од 0,3 отсто

А1он
Трошоците на животот во септември годинава, во споредба со септември лани, бележи пораст од 0,3 отсто, а индексот на цените на мало бележи намалување од
Економија

АНАЛИЗА: Стандард и цени – повисоки трошоци за храна, здравје, ресторани!

А1он
Повисоки трошоци за храна, за здравје, за угостителски услуги во ресторани и хотели, за мебел и покуќнина. Во првото тромесечје од оваа економска година во