dksk

Македонија

Лефков: Антикорупциска да престане политички да амнестира, Обвинителството да го истражи Ковачевски

А1он
Дезертерот Ковачевски сам призна дека додека бил заменик министер за финансии е исплаќана помош на фирмата Пиксел груп, основана од него, а сега во центарот
Македонија

Стоилковски: Поднесена е пријава до ДКСК за Ацевски за скандалозната набавка на битумен

А1он
До ДКСК деенска поднесовме претставка за набавката на битумен од Костадин Ацевски, кадар на СДСМ, во име на Македонија пат. Ацевски потпишал договор во којшто
Македонија

Владата го следи случајот со патувањето на Тупанчески: Кога ќе бидат разгледани сите факти, ќе биде постапено

Кристијан Ландов
Патувањето на министерот за правда, Никола Тупанчески во Палермо, Италија, го следи и Владата. Оттаму за „А1он“ најавуваат дека ќе постапат во согласност со Кодексот
Македонија

Ивановска за Тупанчески: Јас не знам зошто се шокира, ДКСК проверува дали ги испочитувале правните акти за примање подароци

Кристијан Ландов
На претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, не и е јасно зошто министерот за правда Никола Тупанчески беше шокиран од посочувањето сам да каже кој
Македонија

ДКСК ќе поведе иницијатива за кривично гонење за организирање на новогодишната прослава на плоштадот во Скопје за 2020 година

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) констатирала дека за организирање на новогодишната прослава на плоштадот во Скопје за 2020 година, на која настапи пејачот
Македонија

ДКСК констатира пет случаи на кумулација на функции кај избрани и именувани лица

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) согласно поднесените изјави за интереси за 2021 година, констатирала пет случаи на кумулација на функција, од страна на
Македонија

ДКСК донесе одлука за запирање на предметот против Иванов за унапредување и именување на лица во Армијата

А1он
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на продолжението на 57-та седница денеска донесе одлука за запирање на предметот против поранешниот претседател на држават Ѓорге
Македонија

Антикорупционерите со иницијативата за кривично гонење на претходниот министер за култура

А1он
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) на продолжението на 57-та седница денеска информираше дека до Основното јавно обвинителство е поднесена иницијативата за понатамошно постапување
Македонија

Директор на основно училиште во Теарце ја вработил ќерката, ДКСК бара поведување на прекршочна постапка

А1он
Државната комисија за спречување корупција на денешната 57-ма седница информираше дека директор на основно училиште во Општина Теарце ја вработил неговата ќерка како библиотекар во
Македонија

ДКСК: Да се поведе прекршочна постапка за Ева Шуклева, откако е на функција нема поднесено анкетен лист

А1он
Државната комисија за спречување на корупција на денешната 57-ма седница соопшти дека ќе постапува по анонимна пријава за заменичката на генералниот директор на АД „МЕПСО“,