zakoni

Македонија

Џафери: ЕУ не се бави со прашањето Иванов, не очекуваат друго однесување од него

А1он
Однесувањето на Ѓорге Иванов и непотпишувањето на 15 закони, изгласани од Собранието, дел од нив и реформски, нема да влијае и нема да има последици
Македонија

Невладини организации бараат повлекување на предлог измените на Законот за јавни претпријатија

А1он
Предложените измени на Законот за јавни претпријатија, со кои се воведува нова функција – замeник директор, е потребно да бидат поткрепени со сеопфатна анализа која
Македонија

Со шверцерски измени на закон ќе се спасуваат Канческа, Кочан, Грујовски

А1он
Трка и нервози во законодавниот дом. Се предлагаат и повлекуваат закони, се закажуваат и презакажуваат пленарни седници и седници на работните тела. За денеска се
Македонија

Во скратена постапка донесени 17 закони, за разлика од 214-те во 2016 година на претходната влада

А1он
„Владата на Република Македонија се обврза своите политики, стратегии, предлог закони да ги креира инклузивно и во отворен и транспарентен процес. Како резултат на таа
Видео Македонија

(ВИДЕО) Трајанов: Поднесов нов закон за СЈО, ќе го изгласаме и без ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Пратеникот и лидер на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов утрово до Собранието повторно ги достави законот за заштитени сведоци и законот за Специјално јавно обвинителство. Законите
Македонија

СЈО: Без законот за заштита на сведоци, не може да се работат „Монструм“, „Сопот“ и „Мартин Нешкоски“

А1он
Со гласањето против измените кои ги бараше Катица Јанева, ВМРО-ДПМНЕ ја кочи работата на Специјалното јавно обвинителство. – Сме изјавиле повеќепати дека без тој закон
Македонија

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ гласаше против продолжување на мандатот на СЈО

А1он
Со 52 гласа против и 42 гласа за, владејачкото мнозинство ги оспори измените за заштитени сведоци кои беа побарани од Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.